Genetik epidemiyolojide istatistiksel yaklaşımlar : Ailesel kümelenmede bir uygulama
Statistical methods in genetic epidemiology : An application for familial aggregation
  1. Tez No: 445386
  2. Yazar: SELEN BEGÜM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN REFİK BURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Halk Sağlığı, İstatistik, Biostatistics, Public Health, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Genetik Epidemiyolojide İstatistiksel Yaklaşımlar: Ailesel Kümelenmede Bir Uygulama Genetik ve çevrenin, hastalıkların sürecine katkısı keşfedildiğinden bu yana kanser hastalıkları da dahil olmak üzere, koroner arter hastalıkları, alerji ve psikiyatrik hastalıklar gibi bir çok hastalığın etiyolojisi daha karmaşık hale gelmiştir. Genetik ile ilgili araştırmalarda ilk basamak ailesel kümelenmenin ortaya konmasıdır. Bu bağlamda genetik epidemiyoloji, hastalık etiyolojisinde genetik faktörlerin oynadığı rolü araştırmada, klasik epidemiyolojik tasarım ve yöntemlerinin yerini alan, yeni bir çalışma alanıdır. Bu alanda istatistik yöntemler günümüzde giderek çeşitlenmektedir. Bu çalışma, hematolojik kanserli(Hem CA), solid kanserli (Solid CA) ve kanser olmayan(Kontrol) bireylerde ailesel kümelenmenin araştırılması için farklı istatistik yöntemlerin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu gruplarda ailesel kümelenmenin varlığını ortaya koyan 4 farklı istatistiksel yöntem sonuçları verilmiştir, bu yöntemler; İkili lojistik regresyon, Regressive lojistik regresyon, Genelleştirilmiş tahmin denklemleri (Generalized Estimation Equation-GEE) ve Tam çıkarsama (Exact Inference). Modellemede, SPSS 20.0 ve R paket programı kullanılmıştır. Bütün gruplar için alt kırılım, demografik bilgiler ve aile bilgileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Statistical Methods In Genetic Epidemiology: An Application For Familial Aggregation Many common diseases, including cancers, coronary heart disease, allergies and psychiatric disorders are known to be complex in etiology since genetics and environmental factors contribute to the disease process. First step in genetic epidemiology process, defining familial aggregation. Genetic epidemiology is a relatively new field which utilizes the conventional epidemiologic designs and methods to explore the role genetic factors play in determining disease. In this field statistical methods can diversifying. The aim of this study is to investigate if there is a familial aggregation in our data obtained from hematological cancers(Hem CA) and solid cancers(Solid CA) and non-cancer patient(Control) diseased study subjects by applying various statisticals models. With this study groups, four different statistical methods used for defining familial aggregation; binary logistic regression, regressive logistic regression, generalized estimation equation and exact inference. In modelling, SPSS 20.0 and R program packages will be used. All groups were compared by the demographics and family history features.