Akciğer ve baş boyun bölgesi skuamöz hücreli karsinomlarında mirna ekspresyon profilinin anatomik lokalizasyonun tespitine katkısı
Contribution of the MİRNA expression analysis in head and neck squamous cell carcinoma and lung squamous cell carcinoma to identification of anatomical localization
- Tez No: 445418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KÜÇÜKODACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Baş boyun bölgesi (BBB) skuamöz hücreli karsinomlu (SHK) hastalarda akciğerde ikinci tümör odağı saptandığında, primer tümörün metastazı ya da ikinci primer tümör ayrımını yapmak zorlu bir süreçtir. Akciğer ve BBB kaynaklı SHK'lar benzer histolojik özellikler taşıdığı için, bu ayrım klinik ve radyolojik kriterlere göre yapılmaktadır. Ancak bu kriterler ile kesin bir karara varmak güçtür. Bu çalışmanın amacı, akciğer ve BBB SHK'larının miRNA ekspresyon düzeylerindeki farklılıkların anatomik lokalizasyon ile ilişkisini araştırmaktır. Akciğer, oral kavite, orofarenks, hipofarenks ve larenks kaynaklı SHK tanılı 10'ar hastanın parafin bloklarından, qRT-PCR yöntemi ile tümörlü ve normal dokudaki mir-9, mir-126, mir-182, mir-191 ve mir-486'nın ekspresyon seviyeleri belirlendi. Anatomik lokalizasyona göre miRNA ekspresyon düzeyindeki farklılık analizi ANOVA ve Tukey's HSD testleri ile yapıldı. Kullanılan 5 miRNA'nın tamamında tüm anatomik lokalizasyonlar için normal doku ve tümör arasında anlamlı ekspresyon farklılığı saptanmış olup, mir-9, mir-126, mir-182 ve mir-486'nın ekspresyon düzeylerindeki değişikliğin anatomik lokalizasyonlar arasında belirgin farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05). BBB SHK hastalarının takiplerinde, BBB ya da akciğerde saptanan ikinci tümör odağının primer ya da metastatik olduğunun ortaya konması tedavi şeklini değiştirebileceğinden önemlidir. Ancak günümüzde SHK'larda, morfolojk olarak anatomik lokalizasyonun belirlenmesi mümkün değilken, miRNA ekspresyon profilleri arasındaki farklılık bu ayrımda yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Distinguishing between primary lung squamous cell carcinoma (LSCC) and a metastatic lung lesion in a patient with history of head and neck SCC (HNSCC) can be challenging. Since the histologic appearance of the HNSCC and the LSCC is similar, the differential diagnosis between second primary and metastasis is mainly dependent on clinical and radiological criteria. However, it is difficult to reach a final decision with these criteria. The aim of this study is to investigate the relationship between anatomic localization of squamous cell carcinoma and miRNA expression profile. In the paraffin blocks of normal and tumor tıssue from ten patients in each tumor group consisting lung, oral cavity, oropharynx, hypopharynx and larynx anatomical location, mir-9, mir-126, mir-182, mir-191 and mir-486's fold changes were determined with quantitative real time PCR. All sample analysis of differences in miRNA expression levels according to anatomic localization was performed by ANOVA and Tukey's HSD test. A significant expression difference between normal tissue and tumor was detected in all of miRNAs in all anatomic localization. Alteration in expression level of mir-9, miR-126, miR-182 and miR-486 showed significant change in SCC from different anatomical localization (p0,05). Because of the treatment options for patient with second primary lung tumor are different from those for metastasized HNCSCC, distinguishing a metastasis from second primary tumor of lung is important in patients with history of HNSCC. Currently, since it is not possible to distinguish origin of the tumor by histological examination, comparison of miRNA expression alterations in the tumors may be useful.