Febril konvülziyon geçirmiş altı ay ile altı yaş arası hastalarda eritrosit içi ferritin düzeylerinin araştırılması
Evaluation of intra-erythrocyte ferritin levels in children aged 6 month between 6 years with febrile seizures
- Tez No: 445419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN MERAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Demir eksikliği gerek santral sinir sisteminde nöbet eşiğinin düşürülmesine neden olması sonucu gerekse çeşitli nörotransmitterlerin sentezinde kofaktör rolü oynaması nedeniyle febril konvülziyon etyolojisinde suçlanmıştır. Febril konvülziyon inflamatuar bir süreç olduğundan demir eksikliğini saptamaya yönelik yapılan test sonuçları çoğu zaman bu süreçten etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı febril konvülziyon geçirmiş hastalardaki olası demir eksikliğini inflamasyondan daha az etkilenen eritrosit içi ferritin düzeyi ile saptamak ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Febril konvülziyon geçirmiş 20 hasta ile 20 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grupları yaş ve cinsiyet açısından eş tutulmaya çalışıldı. Hasta grubundan febril konvülziyon sonrası venöz kan örnekleri alındı. Alınan örneklerde hemogram, demir, TDBK, serum ferritin ve eritrosit içi ferritin düzeyleri ölçüldü. Kontrol grubundan da venöz kan örnekleri alınarak aynı parametreler çalışıldı. Hasta ve kontrol grubunda çıkan sonuçlar karşılaştırıldı. Hasta grubunun eritrosit içi ferritin düzeyi ortalaması kontrol grubuna göre yüksek çıkmıştır (p>0,05). Febril konvülziyon geçiren hastalar atak sayısı açısından gruplandığında atak sayısı fazla olan grupta (dört ve üzeri) eritrosit içi ferritin düzeyi, atak sayısı az olan gruba (üç ve aşağı) göre daha düşük bulunmuştur (p>0,05). Çalışmamızda febril konvülziyon geçiren hastalarda demir eksikliği saptanmadı. Ayrıca hasta grubunda eritrosit içi ferritin düzeyleri ferritin düzeyinden bağımsız bir şekilde kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p>0,05). Sonuç olarak febril konvülziyon geçiren hastalarda demir eksikliğine rastlanmamakla birlikte eritrosit içi ferritin düzeyi yüksek bulunmuştur. Febril konvülziyon geçiren hastalarda demir metabolizması ile eritrosit içi ferritin ilişkisini açıklamaya yönelik daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Iron is essential for the metabolism of brain and neurotransmitters, and in the production of myelin which is required for nerve cells and can change the amplitude and the threshold of neurons excitation. Inflamation has been shown to play a key role in febrile seizures and may also be affect iron status and metabolism. Intra-erytrocyte ferritin levels are less affected in inflamation compared to ferritin levels. The aim of this study was to determine intra-erytrocyte ferritin levels in children after febrile convulsions and to compared with healty controls. 20 patients with febrile seizures, with a mean age of 33 months and 20 age-matched healthy children were enrolled to the study. The patient and control groups were similar in terms of age and gender. Complet blood count, iron, total iron binding capasity, ferritin and intra-erytrocyte ferritin levels were analysed in the patient group after convulsion and venous blood sample was obtained from the healthy controls for comparing same parameters. Iron deficiency was not detected in febrile seizure group. Intra-erytrocite ferritin levels were increased in febrile seizure children compared to the healty controls (p>0,05). Febrile seizure group was separated to the febrile attack number. Febrile children who had three or less attack, had increased intra-erytrocyte ferritin levels compared to the control group (p>0,05). In conclusion, our study demonstared that intra-erytrocyte ferritin levels were higher in the patient group that was not associated to iron deficiency compared to healthy children. Further research is needed to demonstrate iron metabolism and intra-erytrocyte ferritin relation in febrile seizure.