Diz osteoartritine bağlı kronik diz ağrılarında lokal anestezi uygulamasının uzun dönem etkinliğinin araştırılması
Long-term efficacy of local anesthetics in chronic knee pain DUE to knee osteoarthritis
- Tez No: 445417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diz Osteoartritine Bağlı Kronik Diz Ağrılarında Lokal Anestezi Uygulamasının Uzun Dönem Etkinliğinin Araştırılması, Bu prospektif, randomize plasebo kontrollü çalışma, diz osteoartriti (OA) olan hastalarda minimal invaziv subkutan lokal anestezik uygulamasının hastaların ağrısı, fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesi üzerine uzun dönem etkilerini araştırma amacıyla yapıldı. Çalışmaya 50-80 yaşları arasında, 6 aydan uzun süredir kronik diz ağrısı olan, 72 diz osteoartritli hasta dahil edildi. Hastalar lokal aneztezik enjeksiyonu uygulananlar grup 1 ve plasebo yapılanlar grup 2 olmak üzere iki gruba randomize edildi. Her iki gruba da sıcak paket, TENS, ultrason ve egzersiz tedavisini içeren fizik tedavi yapıldı. Grup 1'deki hastalara %0,5'lik lidokain solüsyonu, grup 2'deki hastalara serum fizyolojik diz bölgesine bir çok noktaya subkutan uygulandı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedavi sonrası 3 ay sonra; eklem hareket açıklığı (EHA), Vizuel Analog Skala (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Short Form-36 (SF-36) anketi, enjeksiyon sonrası hasta memnuniyeti ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda her iki grupta da VAS, WOMAC ve EHA değerlerinde tedavi sonrası ve 3. ayda istatistiksel anlamlı düzelme bulundu. Her iki grupta da SF-36 fiziksel bileşen özet (FBÖ) değerlerinde 3. ayda anlamlı düzelme elde edilirken SF-36 mental bileşen özet (MBÖ) skorlarında istatistiksel fark saptanmadı. Gruplar arası karşılaştırmalarda tedavi sonrası VAS ve WOMAC değerlerinde Grup 1 lehine anlamlı fark bulundu. EHA ölçümlerinde istatistiksel fark bulunmadı. 3. aydaki kontrollerde VAS, WOMAC ve SF-36 FBÖ değerlerinde Grup 1 lehine anlamlı fark bulundu. Diz OA'sına bağlı kronik diz ağrısı olan hastalarda, fizik tedavi uygulamasına ek olarak yapılan subkutan lokal anestezik enjeksiyonları dizabiliteyi azaltmada etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Long-term Efficacy of Local Anesthetics in Chronic Knee Pain due to Knee Osteoarthritis This prospective, randomized, placebo-controlled study was conducted to investigate the long-term effectiveness of minimally invasive subcutaneous local anesthetics on pain, physical function and quality of life in patients with knee osteoarthritis (OA). Seventy-two patients with knee osteoarthritis between 50 and 80 years with chronic knee pain more than 6 months were included in this study. Patients were randomized into two groups; local anesthetic injection group; (Group 1) and placebo group; (Group 2). Both groups also received physical therapy including hot pack, TENS, ultrasound and exercise. Patients received 0,5% lidocaine solution injections in Group 1, and saline 0,9% injections in Group 2, to several points subcutaneously around the knee. Assessments were performed at baseline, post-treatment and at post treatment 3 months using the following measurements: Range of Motion (ROM), Visual Analogue Scale (VAS), the Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Short Form Survey (SF-36) and patient satisfaction after injection. Statistically significant differences were found for the ROM, VAS and WOMAC in both groups between baseline outcomes and all follow-up periods. In both groups, SF-36 physical component summary (PCS) values showed statistically significant improvement at 3 months but SF-36 mental component summary (MCS) values showed no statistically significant differences. In between-group comparisons, post-treatment significant changes were obtained in favor of Group 1 in VAS and WOMAC. No statistically significant differences were found in ROM. At 3 months follow-up, significant changes were obtained in favor of Group 1 in VAS, WOMAC and SF-36 PCS values. Subcutaneous injection of local anesthetic in addition to physical therapy is an effective method for reducing disability in patients with chronic knee pain due to knee OA.