İyi ve kötü evliliklerin özelliklerini belirtmeye yönelik betimsel bir çalışma
  1. Tez No: 44542
  2. Yazar: MÜGE KOCADERE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BENAL İNCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
164 ÖZET Evlilik, birçok kişinin yaşamında önemli bir rol oynamasına karşın, psikologlar tarafından çalışılması oldukça yenidir. Evliliğin gerek çift, gerekse çocukları üzerindeki etkileri, hem birey hem de toplumun sağlığı açısından konunun daha da iyi anlaşılmasını gerektirmektedir. Bu araştırmada, çocuklar, iletişim, cinsel yaşam, duygular ve boş zaman etkinlikleri gibi evlilikle ilgili onyedi alanda iyi ve kötü evliliklerin özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yaşları 18 ile 51 arasında değişen 119'u kadın, 105'i erkek toplam 224 gönüllü denekle yürütülen araştırmada, deneklerden evliliklerini beş dereceli Likert-tipi bir ölçek üzerinde değerlendirmeleri istenmiştir. Evlilikleri ile ilgili değerelendirmeleri esas alınarak, denekler iyi ve kötü evlilikler olmak üzere iki ayrı grupta toplanmış ve bu iki grup, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan 66 maddelik ankette yer alan maddeler çerçevesinde birbirleriyle karşılaştırmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, ele alınan onyedi alanın tamamında, iyi evliliklere göre kötü evliliklerde olumsuz özelliklerin çok daha yüksek oranda ortaya çıktığını göstermektedir. İyi ve kötü evlilikler arasında en çarpıcı farklılıklar, güven, yakınlık gibi duygular ile boşanmayla ilgili düşüncelerde ortaya çıkmıştır. Araştırmada elde edilen bulgularda en fazla dikkat çeken noktalardan biri, kötü evlilikleri olan deneklerin ele alınan her alanda iyi evliliklere göre daha fazla sorunla karşılaştıklarıdır. Kötü evliliklerde, evliliğin her yönüyle olumsuz olarak algılanıp değerlendirilmesinin, kişide eşi ve evliliği hakkında, muhtemelen bir birikim sonucunda gelişmiş olan, genel bir tutum ile açıklanabileceği tartışılmıştır. Evliliğin çeşitli yönleriyle bilimsel olarak çalışılabilmesi için, herşeyden önce ülkemizin şartlarına uygun objektif bir değerlendirme aracının geliştirilmesi gerektiği vurgulanmış, bu araştırmanın böyle bir amaç için de yararlı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
165 SUMMARY Although marriage plays a crucial role in many people's lives, its study by psychologists is relatively new. The effects of marriage, both on the married couple and their children, require a better understanding of the topic for both the individual and the society's well-being. The aim of this study was to specify the characteristics of good and bad marriages within the context of seventeen fields related to marriage, such as children, communication, sexual life, feelings and leisure time. The sample of the study consisted of 224 subjects who volunteered to fill out the questionnaire developed by the researcher. 119 females and 105 males, between 18 and 51 years of age were asked to evaluate their marriages on a Likert-type scale. On the basis of these evaluations, the subjects were categorized as having either good or bad marriages and these two groups were then compared with each other over the 86 items of the questionnaire. The results of the study showed that, in all the fields studied, the percentage of negative characteristics was a lot higher in bad marriages as compared to the good marriages. The most striking differences between good and bad marriages were found in relation to the feelings such as trust, intimacy and thoughts about divorce. One of the most obvious points amongst the findings of the study is that the subjects with bad marriages are faced with more problems than do subjects with good marriages, in each of the 17 fields examined in the study. It was argued that in bad marriages, the negative perception and evaluation of all aspects of marriage could be explained by a general attitude which probably develops over time. The scientific study of marriage, requires the development of an objective assessment tool that would meet the cultural specifications of the country. It166 is hoped that the findings obtained from this study will serve for such a purpose.