Hızlı maksiller ekspansiyon uygulamasının ağrı ve sitokin seviyelerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluatin of the effects of rapid maxillary expansion on pain and cytokine levels
  1. Tez No: 445430
  2. Yazar: SILA ÇAĞLAYAN TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALOŞ TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamızın amacı, hızlı maksiller ekspansiyon (RME) apareyinin uygulama sırasında ve pekiştirme sonunda periodontal sağlığa, kemik metabolik aktivitelerine, dokulardaki oksidatif hasar seviyelerine ve başlangıçta oluşacak ağrı şiddetine etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla, iskeletsel maksiller darlığa sahip, ortalama yaşları 12,9 ± 0,6 olan, 14 bireyde akrilik splintli bonded ekspansiyon apareyi günde 2 tur aktivasyon protokolü ile uygulanmıştır. Aynı aparey pekiştirme amacıyla 3 ay ağızda bırakılmıştır. Uygulama başı ve pekiştirme sonunda klinik periodontal indeksler kaydedilmiştir. Dişeti oluğu sıvı (DOS) örnekleri maksiller 1.molar dişlerden, basınç bölgesinde 0.gün (uygulama başı), ilk aktivasyondan sonra 1.gün, 10.gün ve pekiştirme dönemi sonrasında 3.ay; gerilim bölgesinde ise 0.gün ve pekiştirme süresi sonunda alınmıştır. Aynı dönemlerde tükürük örnekleri de elde edilmiştir. DOS örneklerinde interlökin1βeta (IL-1β), dönüştürücü büyüme faktörü βeta1 (TGF-β1), prostaglandin E2 (PGE2), nitrik oksit (NO); tükürük örneklerinde ise malondialdehit (MDA) ve NO seviyelerindeki değişimler incelenmiştir. Ağrı seviyesi, uygulama başından itibaren 1. haftada değerlendirilmiştir. Klinik periodontal indeks değerlerinin pekiştirme süresi sonunda arttığı, basınç bölgesinde DOS hacminin, IL-1β, TGF-β1ve PGE2 seviyelerinin aktivasyondan sonra 10. günde en yüksek seviyeye ulaştığı, ancak pekiştirme sonunda başlangıç seviyelerine düştüğü bulunmuştur. NO seviyelerinin ise 10. günde en yüksek seviyede olduğu, pekiştirme sonunda başlangıç seviyelerine düşmediği gözlenmiştir. Gerilim bölgesinde DOS hacminin, IL-1β, TGF-β1 ve PGE2 seviyelerinin pekiştirme dönemi sonunda anlamlı düzeyde yüksek kaldığı bulunmuştur. Tükürük NO seviyeleri 10. gün, MDA seviyeleri 3. ayda en yüksek değerdedir. En yüksek ağrı skorunun 1. günde olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, RME uygulaması ile basınç ve gerilim bölgesi metabolik aktivitelerinin farlılık gösterdiği, 3 aylık pekiştirme süresi sonunda gerilim bölgesindeki remodelasyonun ve artmış oksidatif hasarın devam ettiği bulunmuştur. Bu anlamda uygun pekiştirme döneminin belirlenmesinde periodontal dokulardaki remodelasyonun değerlendirilmesi önemlidir. Ortopedik kuvvetlerin yarattığı oksidatif hasar sebebiyle aparey dizaynına, oral hijyene ve kuvvet seviyelerine dikkat edilmesi gereklidir. Ayrıca, hastalara karşılaşabilecekleri ağrının uygulama süresince azalacağı konusunda bilgi verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to monitor the effects of rapid maxillary expansion (RME) on periodontal health, bone metabolic activities, levels of oxidative damage and pain levels at the first week of activation. For this purpose, 14 patients (mean age 12,9 ± 0,6 years) with skeletal maxillary deficiency were treated with an acrylic bonded expansion device which were activated 2 turns per day. The devices were kept on the mouth as a retainer for 3 months. Clinical periodontal parameters were recorded at baseline and after retention. Gingival crevicular fluid (GCF) samples were collected from maxillary first molars from the compression sites at baseline, 1st day, 10th day and after retention; while tension site samples were achieved at baseline and after retention. Saliva samples were obtained at the same intervals. Changes in the levels of interleukin 1beta (IL-1β), transforming growth factor beta1 (TGF-β1), prostoglandin E2 (PGE2) and nitric oxide (NO) were detected in GCF, NO and malondialdehite (MDA) levels were evaluated in saliva samples. Pain scores at the first week of activation were also assessed. Periodontal parameters increased significantly at the end of retention in relation to baseline. Increased levels of IL-1β, TGF-β1ve PGE2 were evident at day 10, declaring a decrease after retention at the compression site. NO levels were elevated on day 10, and remained at high levels after retention. Tension site cytokine levels remained at high levels in comparison to baseline. Levels of NO in saliva were elevated on day 10 and MDA revealed highest level after retention. Pain scores were found to be high on first day. In conclusion, metabolic activities at the tension sites and oxidative damages still continue after 3 months of retention with RME. This declares the importance of the detection of periodontal tissue remodelling and proper duration of retention after RME. Due to the oxidative damage produced by orthopedic forces, appliance designs, oral hygiene and force levels should be detected carefully. Again, patients should be informed that pain during this treatment will be decreased eventually.