Tek taraflı posterior çapraz kapanış vakalarında maksiller genişletme için yeni bir uygulama: 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile uygulamanın etkinliğinin değerlendirilmesi
A new method for maxillary expansion of unilateral posterior crossbite's cases: Evaluation of application activity with three dimensional finite element stress analysis
- Tez No: 445432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAĞRI ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, tek taraflı posterior çapraz kapanış vakalarında maksiller genişletme için yeni bir uygulamanın etkinliğinin 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirilmesidir. Çalışma, tek taraflı maksiller darlık varlığında uygulanacak rahatlatıcı insizyonlar eşliğinde yapılacak yeni bir tedavi yönteminin, genel anestezi gerektiren ileri cerrahi operasyonlara gereksinimini elimine ederek, ortodontik tedaviye katkı sağlayacağı hipotezi üzerine kurulmuştur. Çalışmada 3 farklı senaryo oluşturulmuştur; 1. modelde rahatlatıcı osteotomi kesisi yapılmamıştır, 2. modelde bilateral, 3. modelde unilateral rahatlatıcı kesi yapılmıştır. Rapid maksiller ekspansiyon (RME) aygıtı tarafından üretilen 100 N'luk kuvvetin modellere yüklenmesinden sonra oluşan stres seviyeleri, 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile incelenmiştir. 1. senaryoda tüm kraniyal yapılarda yüksek stres seviyeleri ölçülmüştür. 2. senaryoda RME aygıtı tarafından oluşturulan kuvvetler maksillada yoğunlaşmış ve rahatlatıcı kesi hattının üzerinde azalmıştır. Tek taraflı rahatlatıcı kesinin yapıldığı 3. senaryoda ise, RME tarafından oluşturulan kuvvetler kesi yapılan tarafın hareketini kolaylaştırmış, diğer tarafta ise istenmeyen genişlemelere karşı direnç oluşmasına neden olmuştur. Rahatlatıcı kesilerin yapıldığı tüm modellerde, dişlerin kron ve kök yüzeylerinde stres seviyeleri düşmüştür. Unilateral çapraz kapanışın tek taraflı rahatlatıcı kesi ile RME aygıtı kullanılarak tedavi edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of a new method for expanding the maxilla in cases with unilateral posterior cross-bite by 3-dimensional finite element stress analysis (FESA). This study was established on the hypothesis that a new treatment procedure that involves stress relieving osteotomies in the treatment of unilateral maxillary crossbite could eliminate advanced surgical operations involving total anaesthesia and could be a beneficial addition to orthodontic treatment. In this study, three different scenarios was set; first model with no relaxing segmentation osteotomy, second with bilateral segmentation and third model with unilateral segmentation. After loading a force of 100 N formed by rapid maxillary expansion (RME) appliance to the models, stress levels were examined by 3 –dimensional FESA. In the first scenario, high stress levels were obtained throughout the whole cranial area. In the second scenario, the force formed by RME appliance was concentrated in the maxillary region and stress levels were decreased above the osteotomy lines. In the third model in which unilateral relaxing osteotomy is made, the force generated by RME helped the side with osteotomy to move more easily and caused the other side to remain under stress which formed a resistance to unwanted expansion of this side. Thanks to the relaxing incisions, lower stress levels were measured in all coronal and root surfaces of the teeth. It was concluded that unilateral crossbite malocclusion can be treated with RME device with the help of unilateral relaxing osteotomy.