Akut egzersize dayalı kas hasarının sigara kullanımı açısından incelenmesi
Exemining of acute exercise based muscle damage interms of smoking
  1. Tez No: 445447
  2. Yazar: GÖKHAN İPEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma kronik sigara kullanımının, aerobik dayanıklılık egzersizi sonrası meydana gelen kalp ve iskelet kas hasarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma 17 antrenmansız erkek gönüllü denek ile gerçekleştirildi. Sigara içen 8 (28,44 ± 3,94 yıl, 175,45 ± 4,70 cm, 71,12 ± 5,61 kg ) denekten düzenli olarak en az beş yıl boyunca sigara kullanma ve düzenli olarak egzersiz yapmama kriteri istenirken, sigara içmeyen 9 (29,62 ± 3,46 yıl, 173,87 ± 3,96 cm, 73,11 ± 6,95 kg ) denekten hayatı boyunca hiç sigara kullanmama ve düzenli olarak egzersiz yapmama kriteri istendi. Sigara içen ve içmeyen gruplara 40 dakika süresince aralıksız devam eden, maksimal kalp atım seviyelerinin %70'ine denk gelen egzersiz şiddetinde bir dayanıklılık egzersizi yaptırıldı. Deneklerin serum kreatin kinaz(CK), kreatin kinaz-myokart bant(CK-MB), troponin-T(TRO) ve miyoglobin(MYB) seviyelerini belirlemek için; egzersizden önce(EÖ), egzersizden hemen sonra(ES), egzersizden 2 saat sonra(2s) ve egzersizden 24 saat sonra(24s) olmak üzere 4 kez ön kollarından 15 cc venöz kan örneği alındı. Sigara içenlerin gruplararası karşılaştırmada serum CK, MYB ve TRO değerleri içmeyenlere oranla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu(p0,05). Sonuç olarak LDH ve CK-MB arametreleri dışında gerek iskelet gerek kalp kasında sigara içmenin egzersiz kaynaklı hasar seviyesini yükselttiği ve sigara içenlerin toparlanma sürelerini sigara içmeyenlere göre daha da uzattığı söylenebilir. Bu sonuçların sigara kullanan sporcuların çalışma ve toparlanma sürelerini bu doğrultuda yapabilmelerine katkı sağlayabilir. Ayrıca sigara içmenin egzersize bağlı kalp ve iskelet kas hasarını arttırması, hem egzersiz esnasında hem de günlük yaşantıda kardiyovasküler hastalıklara neden olma riskini arttırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of the endurance exercise upon cardiac and muscle damage levels in chronic smokers. The study was carried out upon 8 regular smoker (28,44 ± 3,94 age, 175,45 ± 4,70 cm, 71,12 ± 5,61 kg ) during five years and 9 non-smoker(29,62 ± 3,46 age, 173,87 ± 3,96 cm, 73,11 ± 6,95 kg ). It was required be untrained from non-smoker subjects while was required be untrained and smoking from smoker subjects during five years. Subjects performed an endurance exercise that continue 40 minutes in 70% maximal heart rate(HR). There were 15 cc venous blood samples extracted from the forearm pre-exercise (PRE), post-exercise (POST), post-exercise 2 hours (2h), post-exercise 24 hours (24h) to measure of CK, CK-MB, troponin-T, myoglobin levels. It is determined that CK, myoglobin and troponin-T levels of smokers were significantly higher than levels of non-smoker (p 0,05). The results demonstrate that smoking cigarette can cause to be damaged more during exercise and recovery. Also it is thought that the fact that smoking increases exercise-induced skeletal and cardiac damage can increase the risk of causing the cardiovascular diseases both in daily life and during exercise.