Koroner anjioplasti öncesi ve sonrası fiziksel fonksiyon, emosyonel statü ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Before and after coronary angioplasty assesment of physical function, emotional status and quality of life
  1. Tez No: 445452
  2. Yazar: ATİYE KAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ORÇİN TELLİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma koroner arter hastalığı (KAH) olan katılımcılarının koroner anjioplasti öncesi ve sonrası fiziksel fonksiyon, emosyonel statü ve yaşam kalitesini değişimlerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya KAH tanısıyla takip edilen ve anjioplasti yapılması uygun görülen 70 gönüllü katılımcı dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 59,61±5,19 yıldı. Katılımcıların anjioplasti öncesi, anjioplasti sonrası 2. ve 6. haftalarda; 6 dakika yürüme, el dinamometre, yarı çömelme, tek ayak üzerinde durma, otur-kalk, 8 çizme, gövde fleksiyonu ve hamstring uzunluğu testleriyle fiziksel uygunlukları; Kısa Form Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği ile fiziksel aktivite düzeyi (FAD); Beck Depresyon Ölçeği ile emosyonel statüleri ve Ferrans ve Powers Yaşam Kalitesi İndeksi Kardiyak Versiyon ölçeği ile yaşam kalitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the physical function, emotional status and quality of lıfe of subjects with coronary artery disease (CAD) before and after coronary angioplasty. Seventy volunteers who had been referred for coronary angioplasty with the diagnose of CAD were included in the study. The mean age of sample was 59, 61±5, 19 years. The physical finess level of subjects was assessed by six minute walk, handgrip dynamometer, half squat, single leg stance, sit to stand, eight draw and sit and reach tests. The physical activity status was assessed using by Short Form of International Physical Activity Questionnaire. Emotional status was assessed using by Beck Depression Inventory and the quality of life was assessed by Ferrans and Powers Quality of Life Index Cardiac Version. The sample was evaluated three times: (1) before angioplasty; (2) after angioplasty (2nd week); (3) after angioplasty (6nd week).