Serebral palsili çocuklarda nörogelişimsel tedavi (BOBATH tedavisi) yaklaşımı'nın postüral kontrol ve denge üzerine etkisi
Effectiveness of neurodevelopmental treatment (BOBATH CONCEPT) on postural control and balance in cerebral palsied children
  1. Tez No: 445451
  2. Yazar: FATİH TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, diparetik veya hemiparetik Serebral Palsili çocuklarda, 8 haftalık Nörogelişimsel Tedavi (NDT) tabanlı yoğun postüral kontrol ve denge eğitiminin postüral kontrol ve denge üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 15 SP'li çocuk dahil edildi. Tüm katılımcılar Denizli Yağmur Çocukları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nden toplandı. SP'li çocukları değerlendirmek için Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi ve Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 kullanıldı. Denge yeteneği 1 Dakika Yürüme Testi (1DYT), Modifiye Kalk ve Yürü Testi (MKYT) ve Pediatrik Denge Skalası (PDS) kullanılarak değerlendirildi. SP'li çocukların günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığını değerlendirmek için Çocuklar İçin Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) kullanıldı. Postüral kontrol ise Oturmada Postüral Kontrol Ölçümü (SPCM) ile değerlendirildi. SP'li çocuklara 8 haftalık NDT tabanlı yoğun postüral kontrol ve denge eğitimi haftada 2 gün, günde 60 dakikalık tek seans halinde uygulandı. Tüm katılımcılar tedavi programından önce ve sonra olmak üzere iki kez değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to show the effects of an 8-week Neurodevelopmental Treatment (NDT) on postural control and balance in diparetic or hemiparetic Cerebral Palsied children (CPC). 15 CPC (aged 5-15 yrs) were included in this study. All participants recruited from Denizli Yağmur Çocukları Special Education and Rehabilitation Center. The Gross Motor Function Classification System and the Gross Motor Function Measure were used to evaluate the CPC. Balance ability was assessed using by a 1-Min. Walking Test (1MWT), Modified Timed Up and Go Test, and Pediatric Balance Scale. Functional Independence Measure for Children (WeeFIM) was used to evaluate the independence in terms of daily living activities of the CPC. Postural control was assessed using by Seated Postural Control Measure (SPCM). An 8-week NDT based intensive postural control and balance training was applied to the CPC in one session (60 min.) 2 days in a week. All participants were evalutated twice (before and after the treatment program).