Akut koroner sendrom tanısı almış olan farklı beden kütle şndeks (BKİ)'lerine sahip erkek bireylerde beslenme durumu ve GRACE risk skorunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 445477
  2. Yazar: NURGÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji servisinde 2015 yılı Haziran-Eylül ayları arasında tedavi gören Akut Koroner Sendrom(AKS) tanısı almış 35 yaş ve üzeri 140 erkek hastada Beden Kütle İndeksi (BKİ) ve GRACE Risk Skoru hesaplanarak bireylerin beslenme durumlarının ve biyokimyasal durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında bireylere, kişisel özelliklerini, beslenme durumlarını ve besin tüketim sıklıklarını saptamak amacıyla altı bölümden oluşan bir soru formu uygulanmıştır. Ayrıca, 24 saatlik besin tüketim kaydı besinleri hatırlatma yöntemi kullanılarak alınmıştır. Çalışma kapsamında bireylerin BKİ ile GRACE risk skorları ve beslenme durumları karşılaştırılmış ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve istatistiksel analizlerin belirlenmesi amacıyla SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Ayrıca, 24 saatlik besin tüketim kaydından elde edilen enerji ve besin öğeleri değerleri, Türkiye için geliştirilen“Bilgisayar Destekli Beslenme Programı, Beslenme Bilgi Sistemi (BEBİS)”kullanılarak analiz edilmiştir. BKİ'lerine göre sınıflandırılan bireylerin %21,4'ü zayıf, %25'i normal vücut ağırlığında, %32,1'i hafif şişman, %21,4'ü ise şişman olarak dağılım göstermiştir. GRACE Risk Skoru sınıflamasına göre bireylerin %17,9'u düşük risk, %58,6'sı orta risk, %23,6'sı ise yüksek risk sınıfında bulunmaktadır. Bireylerin GRACE risk skorları ile vücut ağırlığı, BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı değerlerinin ters yönde ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to evaluate the biochemical and nutritional status of the individuals by calculating the body mass index and GRACE risk score of 140 male patient over 35 years old who were diognosed Acute Coronary syndrome (ACS) and had treatment between June and September in 2015 in Ankara High Speciality Hospital. In this scope the individuals were applied a questionnaire composed of 6 parts in order to determine their personal characteristics, frequency of food consumption and nutritional status.Besides, 24 hoursof recording of food consumption was taken by using the nutrition reminding method.Within the scope of this study BKI, GRACE risk scores and nutrition status are compared and SPSS 23 package programme was used to evaluate the relationship among them and determine statistical analysis. Again the food and energy items acquired from 24 hour of recording of food consumption were analysed by using“Computer Aided Nutrition Program, Nutrition Information System ”that was developed for Turkey. Individuals classified according to BMI, 21,4% of poor, 25% of normal body weight, 32,1% overweight, while 21.4% range fat. Individuals according to the classification GRACE risk score, 17,9% of in low risk, 58,6% of in medium risk while 23,6% are in high-risk categories. It was seen that there was an inverse relationship between GRACE scores and values of body weight, BMI, waist circumference, hip circumference, ration of waist/ hip.