Doğum sonrası altı aylık dönemde postpartum depresyonun emzirme öz yeterlilik, emzirme başarısı ve beslenme durumuna etkisi
The effect of postpartum depression on breastfeeding self-sufficiency, breastfeeding success and nutritional status in postpartum six months
- Tez No: 445489
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Doğum sonrası altı aylık dönemde postpartum depresyonunun emzirme öz yeterlilik, emzirme başarısı ve beslenme durumuna etkisinin saptanması amacıyla yapılan bu çalışma, postpartum 2 hafta-6 ay arasında olan araştırmaya katılmayı kabul eden 228 emzikli kadın (yaş ortalaması 27,96±5,25 yıl) ile yürütülmüştür. Araştırma verileri araştırmacı tarafından uygulanan, genel bilgiler, gebelik ve emziklilik dönemine ait bilgiler, beslenme bilgi soruları, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği, LATCH Emzirme Tanılama Aracı, Emzirme Öz yeterlilik Ölçeği ve besin tüketim kaydını içeren anket ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Annelerin %19,3'ü depresyon riski taşımakta olup EDDÖ'den aldıkları ortalama puan 16,2±3,19'dur. Ayrıca beslenme bilgi sorularından aldıkları ortalama puan 18,3 ±2,54'dur.
Özet (Çeviri)
This study, which aimed to determine the effect of postpartum depression on breastfeeding self-efficacy, breastfeeding success and nutritional status were carried out 228 lactating women (mean age 27,96 ± 5,25 years) postpartum 2 weeks to 6 months who agreed to participate in the study. The data was obtained by the researcher face-to-face interviews and questionnaires containing general information, information on pregnancy and lactation period, nutrition knowledge questions, Edinburgh Postnatal Depression Scale, LATCH Breast Diagnostic Tool, Breastfeeding Self-Sufficiency Scale and food consumption record. In this study; 19,3% of the mothers is at risk of being depressed and the average score is 16,2 ± 3,19. The average score taken by mother from nutrition question information is 18,3 ± 2,54.