Preterm ve term bebek sahibi annelerin beslenme durumlarıyla sütlerindeki adiponektin ve leptin düzeylerinin büyüme ile ilişkisi
Nutritional status of preterm and term infants' mothers and the relationship between growth and their breast milk levels of adiponectin and leptin
- Tez No: 445495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, preterm ve term bebek annelerinin beslenme durumları ile sütlerindeki adiponektin ve leptin düzeylerinin büyüme ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, 18-35 yaş arası 65 gönüllü anne ile bebekleri (31 preterm; 34 term) alınmıştır. Evebeynlerin genel özellikleri, annenin beslenme alışkanlıkları ve bebeklerin genel özellikleri anket formu ile saptanmıştır. Annelerden süt numunesi 15-30 gün aralığında (olgun süt) ve emzirmeden önce (ön süt), antropometrik ölçümleri ise doğum sonrası birinci ayda alınmıştır. Bebekler doğumdan itibaren üç ay süresince izlenmiş ve aylık olarak antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Preterm bebek annelerinin sütlerinde adiponektin (32,7±32,27 ng/mL) ve leptin (1,8±1,64 ng/mL) ortalama değerlerinin term bebek annelerine göre (sırasıyla 24,3±11,04 ng/mL, 1,1±1,35 ng/mL) yüksek olduğu saptanmıştır; ancak aralarındaki fark anlamlı değildir (p>0,05). Cinsiyete göre ise preterm kız bebeklerin anne sütü leptin düzeyleri term kız bebeklerden daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relation between nutritional status of the mothers of preterm and term infants and adiponectin and leptin levels in their milk and growth of their infants. Sixty five voluntary mothers (31 preterm and 34 term mothers) between age 18 and 35 with their infants participated in the study. General features of parents and infants and dietary patterns of mothers were recorded in questionnaire forms. Breast milk samples were taken between 15th and 30th days (mature milk) and before breastfeeding (fore milk), and anthropometric measurements of mothers were made in the first month after the birth. It was found out that mean adiponectin (32,7±32,27 ng/mL) and leptin (1,8±1,64 ng/mL) levels in the breast milk of the mothers of preterm infants were higher than that of the mothers of term infants (24,3±11,04 ng/mL, 1,1±1,35 ng/mL respectively); however, this difference was not statistically significant (p>0,05). In terms of sex, breast milk leptin levels of preterm infant girls were higher than that of term infant girls (p0,05). Consequently, it was determined that adipokines content of breast milk are related with numerous variables depending on infants and mothers. Therefore, it is quite important to conduct long-lasting studies with more participants in order to evaluate the relation between nutritional status of mothers and adipokines in breast milk and growth of infants.