The victorian institute of sport assessment-patellar tendinopathy (VISA-P) skalası'nın Türkçe versiyonu geçerlik ve güvenirliği
Turkish version, validity and reliability of the victorian institute of sport assessment-patellar tendinopathy (VISA-P) scale
  1. Tez No: 445494
  2. Yazar: SERCAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
The Victorian Institute of Sport Assessment-Patellar Tendinopathy (VISA-P) Skalası patellar tendinopatili sporcuların spor yapabilirliklerini, diz fonksiyonlarını ve semptomların ciddiyetini değerlendirir. Çalışmamızın amacı VISA-P Skalası'nın Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya 222 gönüllü dahil edilmiştir. Güvenirliğin belirlenmesi için Test-Tekrar Test ve iç tutarlılık analizi yapılmıştır. Test-Tekrar Test sonuçları Intraclass Correlation Coefficient yöntemi ile değerlendirilmiştir. Intraclass Correlation Coefficient değeri 0,98 olarak kaydedilmiştir. Bu sonuçlar Test-Tekrar Test cevaplarının yüksek derecede korelasyonunu göstermektedir. VISA-P Skalası'nın Türkçe versiyonu yüksek derecede iç turtarlık göstermiştir. Cronbach Alfa değeri tüm anket için 0,836 olarak belirlenmiştir. Skalanın geçerliği yapı geçerliği açısından değerlendirilmiştir. Yapı geçerliği için faktör analizi ve birleşim geçerliği test edilmiştir. Yapı geçerliği için yapılan faktör analizi anketin tek faktörlü olduğunu belirtmiştir. Birleşim geçerliği için VISA-P Skalası'ndan alınan toplam puanlar Kujala Patellofemoral Skorlaması (KPS), Lysholm Diz Skalası (LDS), Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) Fiziksel Komponent Skoru (PCS) ve SF-36 Vücut Ağrısı'ndan (BP) alınan toplam puanlar ile Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. VISA-P Skalasının KPS ile Pearson Korelasyon Katsayısı 0,84, LDS ile 0,754, SF-36 PCS ile 0,731 ve SF-36 BP ile 0,654 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar VISA-P Skalası'nın Türkçe versiyonunun KPS ile korelasyonun mükemmel, LDS, SF-36 PCS ve SF-36 BP ile korelasyonun çok iyi derecede olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak VISA-P Skalası'nın Türkçe versiyonu Türkçe konuşan patellar tendinopatili hastalarda ağrı, semptomlar ve fonksiyonu değerlendirmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ankettir.
Özet (Çeviri)
The Victorian Institute of Sport Assessment-Patellar Tendinopathy (VISA-P) Scale evaluates severity of symptoms, knee functions and ability to play sports in athletes with patellar tendinopathy. The aim of this study was to adapt Turkish version, validity and reliability of VISA-P Scale. 222 volunteers were included in present study. To assess reliability, test-retest and internal consistency test were applied. The results of test-retests were assessed using Intraclass Correlation Coefficient method. ICC were determined 0,98 which shows that test-retest results are highly correlated. The Turkish version of the VISA-P showed a high degree of internal consistency. Cronbach Alfa value was determined as 0.836 for all questionnaire. Validity of the scale was assessed in terms of construct validity. For construct validity, factor analysis and convergent validity were tested. Factor analysis test applied for the construct validity, indicated this questionnaire had one factor. For convergent validity, total points of VISA-P Scale, were assessed with the total points of Kujala Patellofemoral Score (KPS), Lysholm Knee Scale (LKS) and Short Form 36 (SF-36), using Pearson Correlation Analysis. The Pearson Correlation Coefficient of VISA-P Scale with KPS was 0.84, with LKS 0,754, with SF-36 Physical Component Score (PCS) was 0.731 and with SF-36 Bodily Pain (BP) 0,674. These results showed that the Turkish version of VISA-P Scale is excellent correlated with KPS and very good correlated with LKS, SF-36 PCS, SF-36 BP. In conclusion, The Turkish Version of The VISA-P is a valid and reliable questionnaire that can be used to evaluate pain, symptoms, and function in Turkish speaking patients with patellar tendinopathy.