Okul öncesi eğitim kurumlarında beden eğitimi çalışmalarının 6 yaş grubu çocuklarının motor gelişimlerindeki etkileri üzerine bir araştırma
A research on the effects of physical education studies in pre-school educators in engine development of children of 6 years age
- Tez No: 445504
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Okulöncesi altı yaş grubu kız ve erkek çocuklardaki“Motor Gelişimi”nin ölçülmesini amaçlayan bu araştırma toplam 64 çocukta gerçekleştirilmiştir. Çocuklar farklı iki grup olarak ele alınmıştır. Bunlar beden eğitimi çalışmalarını malzeme, alan zaman, program avantajına sahip olarak sürdüren ve bu avantaja sahip olmayan çocuklar. Bu iki grup çocukta, beden eğitimi çalışmalarının motor gelişime etkisi araştırılmış ve çalışmaların hazırlanacak zengin imkanlarla, motor gelişme çok büyük etkisi olduğu sonucu bulunmuştur. Araştırmada Morris Atwater, Williams ve Wildmoreun“Motor Gelişim Testleri”olan tek ayak üzerinde dengede durma, çabukluk, top yakalama, durarak uzun atlama, top fırlatma ve sürat koşusu testi olmak üzere altı bölümden oluşan test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of the physical training were investigated 64 children of the“motor development”in the 6-year of age group of male and female children, taken as two separate populations. The“motor development tests”used in this study were those of Morris Atwater, Williams and Wildmore, encompassing balanced standing on one foot, agility, long jump from stationary position, ball thorwing and sprinting.