Güneş yağları ve bebek yağlarının IV-VİTRO değerlendirilmesi
In vitro evaluation of baby oil and sunscreen oil
- Tez No: 445518
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE FİGEN TIRNAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Güneşten koruyucu ürünlerin etiketleri üzerinde ürünün koruyuculuk özellikleri hakkında bilgilendirmeye yönelik bazı terimler ve rakamlar yer almaktadır. Bunlar içinde en belirgin ve önemli olanı Güneş Koruma Faktörü (GKF) (Sun Protection Factor/SPF)'dür. Rakamlarla belirtilen bu özellik ürünün UVB ışınlarına karşı cildi ne kadar koruyabildiğinin göstergesidir. Ülkemiz piyasasında yapı bakımından birçok farmasotik formda kullanılan güneşten koruyucu ürün bulunmaktadır. Bu çalışma ürün çeşitliliği çok olmasına rağmen halk arasında biraz daha ucuz olması nedeniyle popüler olarak kullanılan güneş yağları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı güneş yağlarının in-vitro özelliklerinin saptanmasıdır. Temel olarak bu çalışmada güneş yağlarının güneşten koruma güçleri incelenmiş; bunun yanı sıra bu yağların antioksidatif etkileri, viskoziteleri ve cilt üzerine sürülebilme/yayılabilme özellikleri incelenmiştir. Mansur Yöntemi kullanılarak saptanan GKF değerleri ile etiket değerleri arasında ciddi farklılıkların yer aldığı, ürünlerde kullanılan çözücülerin yüzey gerilimi üzerinde etkili olduğu, çalışmamızda kullanılan ticari ürünlerin lineer akışa uyan düşük viskoziteleri nedeniyle püskürtülebilir ve deriye sürülebilirliklerinin kolay olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
There are certain terms and numbers on the labels of sun protection products about their protective features for informing. The most significant and important one among these is Sun Protection Factor (SPF). This feature stated as numbers is the indicator that how much the product can protect the skin against UVB rays. Sun protection products which used in various pharmaceutical forms in terms of composition are present in Turkey market. This study is carried out on sun protection products which are used popularly amongst public because their prices are rather low, although there are wide ranges of products. The aim of this study is to determine the in-vitro properties of sunblocks. In this study, basically, products' power of protection from sun; as well as their antioxidative effects, their viscosities and their ability of applying/spreading properties on the skin was investigated. It is determined that there are serious differences between the SPF values detected using Mansur Method and the values on the labels, solvents which used in the products are effective on the surface tension, commercial products used in our study are comply with linear flow, they have low viscosity, they can be sprayed and they are easy to apply on the skin.