Diabetli ve kanser tedavisi alan hastalarda anti-toksoplazma gondii antikorları seroprevalansı
Seroprevelance of anti-toxoplasma gondii antibodies in diabetic pati̇ents and cancer patients receiving treatment
- Tez No: 445554
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Toxoplasma gondii dünya üzerinde pek çok canlı türünü enfekte eden ve insanlardaözellikleimmun sistemi baskılanmış hastalarda ölümle sonuçlanabilecek klinik tablolara yol açan bir protozoondur. Kanser hastalarında uygulanan kemoterapi ve radyoterapi tedavileri hem hücresel hem de humoralimmun sistemi bozarak latent durumda bulunan T. gondii' ninreaktivasyonuna yol açmaktadır. Diyabetli hastalarda ise hücresel immünitede yetersizlik görülür.T. gondii bu hastalar için de önemli hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı; araştırmanın yürütüldüğü Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Radyasyon Onkolojisine başvuran hastalarda anti-ToxoIgG ve anti-ToxoIgMseropozitifliğinin ELISA yöntemi ile belirlenmesi ve Toksoplazmozunseroprevalansının saptanmasıdır. Çalışmamızda, polikliniklere başvuran 18-80 yaş arasındaki toplam 200 diyabetli, 100 kanserli hastadan ve herhangi bir yakınması olmayan 100 kişiden alınan kan örneklerinde anti-ToxoIgG ve anti-ToxoIgM antikorları araştırılmıştır. Araştırma sonucunda; 100 kanser hastasının %60' ında anti-ToxoIgG, %1' inde anti-ToxoIgM antikoru pozitif bulunmuştur. 200 diyabetli hastanın % 53' ündeanti-ToxoIgG, %13' ünde anti-ToxoIgM pozitifliği belirlenmiştir. Kontrol grubunun % 27' sinde ati-ToxoIgG, %1' inde anti-ToxoIgM pozitif bulunmuştur. Gruplara ilişkin anti-ToxoIgG değerleri karşılaştırıldığında, diyabetli hasta grubu ile kontrol grubu arasında ve kanserli hasta grubu ile kontrol grubu arasındaki fark önemli bulunmuştur(p0,05) olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, toplumlarda zaten yüksek olarak seyreden Toksoplazmoz seroprevalansının, diyabet gibi bazı hasta gruplarındaki anlamlı artışının immünolojik açıdan ayrıntılı olarak araştırılması gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
T. gondii is a protozoa which may infect many species on earth. It may cause fatal clinical situations in immunsupressed people. Chemotherapy and radiotherapy used for cancer treatment cause impairment in humoral and cellular immunity and can cause reactivation of latent T. gondiiform . Cellular immunity is suppressed in diabetic patients. T. gondiiis also important in these group of patients. The aim of the current study is to determine seropositivity of anti-Toxo IgG and anti-Toxo IgM by using ELISA and to determine seroprevalence of Toksoplazmoz in patients who admitted to internal medicine and radiation oncology department of Sivas Cumhuriyet University , Health Application and Research Hospital. In this study, anti-Toxo IgG and anti-Toxo IgM antibodies were investigated in blood samples of 200 diabetic patients , 100 cancer patients and 100 otherwise healthy people who admitted to outpatient clinics between the age of 18-80 years . Results of this study revealed that anti-ToxoIgG antibody was positive in 60% and anti-ToxoIgM antibody was positive in 1% of 100 cancer patient. Anti-ToxoIgG antibody was positive in 53 % and anti-ToxoIgM antibody was positive in 13 % of 200 diabeticpatient. Anti-ToxoIgG antibody was positive in 27 % and anti-ToxoIgM antibody was positive in 1% in control group. When comparing the anti-Toxo IgG values between groups, there was a significant difference between diabetic patients and control subjects and the cancer patients and control subjects (p 0.05). In conclusion, significant rise in the Toksoplazmoz seroprevelance in some patient groups such as diabetes should be investigated in detail immunologically.