Vaginit öntanılı hastalarda trichomonas vaginalis görülme sıklığının farklı kültür yöntemleriyle araştırılması
Research on the prevalence of trichomonas vaginalis in patients with the PRE-diagnosis of vaginitis with different culture methods
- Tez No: 445570
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Trichomoniosise neden olan Trichomonas vaginalis, dünyada her yıl 170 milyon kişiyi enfekte etmekte, kadınlarda semptomatik belirtiler göstermekte iken erkeklerde genellikle sessiz seyretmektedir. Tanısında direkt bakı, boyama yöntemleri, kültür yöntemleri, serolojik testler, moleküler testler gibi yöntemler kullanılır. Bu çalışmada ise değişik kültür yöntemleri kullanılarak vaginit ön tanılı hastalardan alınan örneklerde T. vaginalis görülme sıklığı araştırılmış ve klinik materyalden yola çıkılarak parazitin izolasyonunda hangi kültür yönteminin daha uygun olduğu saptanmaya çalışılmıştır Çalışmada Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine Kasım 2015 - Haziran 2016 tarihleri arasında vaginit ön tanısı ile başvuran hastalar incelendi. Yaşları 18 ile 68 arasında değişen 100 kadın hastanın vaginal sürüntü örnekleri InPouch TV sistem, Cystein Pepton Liver Maltose (CPLM) ve Trichomonas Broth (TB) kültür yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda, 100 hastanın 4 (%4.0)'ünde çalışmada kullanılan tüm besiyerlerinde T. vaginalis saptandı. Ancak, T. vaginalis CPLM ve TB besiyerlerinde altıncı ve yedinci güne kadar, InPouch TV besiyerinde ise onikinci güne kadar canlı kaldığı belirlendi. Parazitin InPouch TV ve TB besiyerinde daha yoğun ve hızlı bir şekilde çoğaldığı, CPLM besiyerinde ise normal bir seyir izlediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The parasite causing Trichomoniasis, Trichomonas vaginalis, infects 170 million of people every year around the world, and while it demonstrates symptomatic signs in females, the signs in males usually follow a silent course. Different methods are used in its diagnosis. These methods can be listed as direct examination, staining methods, culture methods, serologic tests, and molecular tests. In this study, the frequency of T. vaginalis in the samples taken from the patients with the pre-diagnosis of vaginitis was investigated using different culture methods, and it was attempted to determine which culture method would be more appropriate in the isolation of the parasite based on the clinical material. The patients who applied to Cumhuriyet University, Faculty of Medicine, Research and Application Hospital, Outpatient Polyclinic of Gynecology and Obstetrics between the dates of November 2015 – June 2016 with the pre-diagnosis of vaginitis were examined. The vaginal swab samples of 100 female patients the age of whom varied between 18 and 68 were examined with InPouch TV system, Cysteine Pepton Liver Maltose (CPLM) and Trichomonas Broth (TB) culture methods. At the end of the study, T. vaginalis was determined in 4 (4.0%) of 100 patients in all the media used in the study. However, while T. vaginalis sustained its vitality in CPLM and TB media until the sixth and seventh day, it was determined that it was able to continue its life until the twelfth day in InPouch TB medium. It was determined that the parasite reproduced in the InPouch TV and TB media more intensely and rapidly and followed a normal course in the CPLM medium.