0-18 yaş arası, kliniğimize başvuran merkezi sinir sistemi tümörlü yabancı statütüsünde olan hastalar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hastaların karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of 0-18 years old, foreign (SYRİAN) and Turkish patients with intracranial localized central nervous system tumors applied to our clinic
- Tez No: 445588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu çalışmada Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beyin ve Sinir Cerrahisi A.D. servisine intrakranial yerleşimli merkezi sinir sistemi (MSS) tümörü tanısıyla yatışı yapılan 0-18 yaş arası (çocukluk çağı yaş grubu) Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı olan hastalar ile yabancı statüsünde olan hastaların (Suriyeli Uyruklu) retrospektif kesitsel yöntemler kullanılarak istatiksel analizlerinin yapılması ve kendi aralarında karşılaştırılması, sonuçların değerlendirilmesi, literatürdeki geçmiş ve güncel çalışmalarla karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya dahil edilen toplam 63 hastanın retrospektif kesitsel çalışmasında grupların yaş, cinsiyet, kabul anındaki GKS (Glaskow Koma Skalası ) , kabul anındaki Karnofsky skalası, Glaskow Outcome Skalası (GOS) , taburculuk anındaki Karnofsky Skalası, kraniotomi tipleri, kabul anındaki şikayetleri yönünden karşılaştırılmalı analizi yapılmıştır. Cerrahi sonucunda eksize edilen tümöral materyalin patolojik değerlendirmeler sonucu elde edilen tanıların analizi yapılmıştır. İstatiksel analizlerde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen değerlerde p0.05). n Grubunun yaş ortalaması 10.75±4.5 idi. T.C vatandaşı olan hastalar ile yabancı statüsünde olan hastaların yaş ortalamaları yönünden istatiki olarak fark saptanmamıştır (p>0.05). Kabul anındaki şikayetleri (geliş şikayetleri) yönünden istatiki olarak fark XIV saptanmamıştır. (p>0.05). T.C vatandaşı olan hastalardaki kitlelerin boyutu yabancı statüsünde olan hastaların kitle boyutundan daha küçük olarak saptandı (p0.05). Opere edilen hastaların yaş ortalamaları arasında istatiksel olarak fark bulunamamıştır (p>0.05). Opere edilen hastaların kitle boyutu opere edilmeyen hastaların kitle boyutundan istatiksel olarak daha büyüktü (p0.05) . Opere edilen T.C olan hastalar ile yabancı statüsünde olan hastalar arasında kranitomi tipleri yönünden istatiksel olarak fark gözlenmedi (p>0.05). Kabul anındaki GKS ile kabul anındaki Karnofsky skala değerleri arasında istatiksel anlamda çok yüksek derecede pozitif korelasyon ilişki saptanmıştır. (p0.05). 47 hasta opere edildi . 16 hasta opere edilmedi . T.C vatandaşı statüsünde olan hastalardan 25 ,yabancı satütüsünde olan hastalardan 22 hasta opere edildi .Opere edilen 2 ayrı grup arasında patolojik tanı yönünden istatiki olarak fark görülmemiştir (p>0.05). Opere edilen hastalarda tespit edilen patolojik tanılara göre kitlelerin %68,1(32 hasta )'i supratentoryal alanda, %31,9 (15 hasta )'u inratentoryal alanda yerleşim göstermiştir. Toplam hasta bazında (opere olan+ olmayan hastalar) kitle yerleşim yerleri supratentoryal alan %69,8 (44 hasta) , infratentoryal alan %32.8(15 hasta ) ve beyin sapı %6.4(4 hasta) olarak tespit edilmiştir. Patolojik tanıya göre T.C vatandaşı statüsünde olan hastalarda en sık pilositik astrositom %10(3 hasta) , epandimom %7(2 hasta ), medulloblastom %7(2 hasta ) ; yabancı statütüsünde olan hastalarda en sık medulloblastom %10(2 hasta ) ve glioblastome multiforme %10(2 hasta ) olarak saptanmıştır. Supratentoryal alanda en sık astrositom grubu kitle tespit edilmiştir: %8.(5 hasta). İnfratentoryal alanda en sık medulloblastom %6,3 (4 hasta) ve astrositom grubu (pilositik astrositom+astrositom grade3 ) %4,8(3hasta) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed that comparison with past and current studies in the literatüre, evaluation of results, performing statistical analysis and comparison between them of pediatric (0-18 years of age) Turkish and foreign (Syrian) patients hospitalized to Mustafa Kemal University (MKU) Medical Faculty Neurosurgery service with the diagnosis of intracranial localized central nervous system (CNS) tumor by using retrospective cross-sectional methods in this study. Material and Method: In the retrospective cross-sectional study included a total of 63 patients, the groups' comparative analysis was made in terms of age, gender, GCS (Glasgow Coma Scale) in the time of acceptance, Karnofsky in the time of acceptance, Glasgow Outcome Scale (GOS), the Karnofsky scale in the discharge time, craniotomy types, complaints in the time of acceptance. The diagnosis analysis obtained as a result of the pathological assessment after surgery was made. In statistical analysis, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program was used. The values obtained from the analysis is found as a result of p 0.05). The average age of the n group was 10.75 ± 4.5. There was statistically no significant difference between mean age of patients with foreign status and Turkish citizen patients (p> 0.05). There was no statistically significant difference in terms of complaints at the admission time (coming complaints) (p> 0.05). The size of the mass in patients with Turkish citizens was found to be smaller than the size status of patients with foreign citizens (p 0.05). There was statistically no significant difference between the mean age of the patients who underwent surgery and didn't (p>0.05). The size of the operated patients' brain masses was statistically greater than the size of the non operated patients' brain masses (p 0.05). No statistical difference was observed between patients with foreign status and Turkish citizens in terms of craniotomy types (p>0.05). Statistically a very high degree of positive correlation was determined between the Karnofsky scale and GCS values at the time of acceptance (p0.05). 47 patients were operated. 16 patients weren't operated. 25 of the patients with the status of Turkish citizens, 22 of the patients with the foreign status were operated. There was statistically no significant difference between 2 groups that was operated in terms of pathologic diagnosis (p>0.05). According to the pathological diagnosis detected in patients who were operated, 68.1% (32 patients) and 31.9% (15 patients) of the patients' brain masses respectively are located in supratentorial and infatentoryal area. In totally, 69,8% (44 patients), 32.8% (15 patients) and 6.4% (4 patients) of all the patients' (operated and non-operated) brain mass residential areas are respectively identified as supratentorial, infratentorial and brain stem. According to the pathological diagnosis, most commonly pilocytic astrocytoma 10% (3 patients), ependymoma 7% (2 patients), medulloblastoma 7% (2 patients) in the patients with Turkish citizen status; medulloblastoma 10% (2 patients), glioblastoma multiforme 10% (2 patients) were determined in patients with foreign status respectively. The most common group of brain mass in the supratentorial area was determined as astrocytomas: 8% (5 patients). The most common brain masses in the infratentorial area were determined as medulloblastoma 6.3% (4 patients) and the group of astrocytoma (pilocytic astrocytoma astrocytoma grade3 +) 4.8% (3 patients).