Spinal kord travması oluşturulmuş ratlarda sulfasalazin ve trimetazidin etkinliğinin araştırılmas
Investigation of sulfasalazine and trimetazine effects in RATS with spinal cord trauma
  1. Tez No: 445589
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAL SERARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Spinal kord hasarı, ağır motor kayıplara sebep olması nedeniyle önemli bir sağlık problemidir. Bu çalışmanın amacı; trimetazidin ve sulfasalazilin'in travmatik spinal kord hasarı üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi' nde gerçekleştirildi. Çalışma her grupta 7 hayvan olmak üzere, 6 grupta, toplam 42 adet Wistar Albino rat üzerinde yapıldı. Kontrol grubuna cerrahi işlem uygulanmadı. Sham grubuna laminektomi yapıldı. Travma ve diğer üç tedavi grubuna yüksekten düşürme yöntemiyle travma oluşturuldu. Travma sonrası trimetazidin grubuna 3mg / kg trimetazidin, sulfasalazin grubuna 25 mg /kg sulfasalazin ve trimetazidin + sulfasalazin grubuna 25 mg / kg sulfasalazin + 3mg / kg trimetazidin, gavajla verildi. Denekler, cerrahi işlem sonrası 48. saatte motor fonksiyonel iyileşme yönünden Modifiye Tarlov Skorlaması'na göre değerlendirildi. Tüm deneklerden, 48. saatteki TAS (Total antioksidan kapasite) ve TOS (Total oksidan kapasite) ölçümü için serum örneği ve patolojik inceleme için spinal kord dokusu alınarak ışık mikroskobunda incelendi. Bulgular: TAS ve TOS değerleri kullanılarak OSI (Oksidatif Stres İndeksi) hesaplandı. Trimetazidin ve trimetazidin + sulfasalazin kullanılan grupta OSI istatiksel olarak azalmış bulundu. Trimetazidin ve sulfasalazinin spinal kord hasarı sonrası fonksiyonel iyileşmeye anlamlı katkısı saptanmadı. Bütün tedavi gruplarında histopatolojik regresyon görülmekle birlikte bulgular istatiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç: Bu çalışmada travmatik spinal kord hasarında, sulfasalazin ve trimetazidinin etkinliği araştırıldı ve prognoza anlamlı katkısı olmadığı bulundu. Ancak trimetazidin ve trimetazidin + sulfasalazin verilen grupta OSI de düşme gözlenmesi daha kapsamlı çalışma yapılması gerekliliğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Spinal cord injury is a major health problem due to disability they cause. The aim of this study was to investigate the effect of trimetazidine and sulfasalazine in a rat model of spinal cord injury. Method: This study was performed at Mustafa Kemal University Tayfur Ata Sokmen Medical Faculty, Hatay, Turkey. 42 Wistar Albino rats were randomly 6 grouped. There was 7 rats in each group. Surgery is not implemented to control group. Sham group underwent only laminectomy. Trauma and all treatment groups underwent laminectomy and traumatized created by the method of falling from height. 3mg / kg trimetazidine was given by gavage to trimetazidine group, 25 mg /kg sulfasalazine was given to sulfasalazine group and 3mg / kg trimetazidine +25 mg /kg sulfasalazine was given by gavage to sulfasalazine + trimetazidine group. The functional outcome was evaluated by using Modified Tarlov Scale at 48. Hour and the serum samples were taken to measure total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS). Spinal cord samples of all groups were obtained for histopathologic and were examined under light microscope. Results: OSI (Oxidative Stress Index) was calculated by using TAS and TOS. It was statistically significantly lower in trimetazidine and trimetazidine + sulfasalazine group. Trimetazidine and sulfasalazine has no beneficial effect on functional recovery. Although histopatologic regression observed in all treatment groups was not significant statistically. Conclusion: In this study the effect of sulfasalazine and trimetazidine on traumatic spinal cord injury was investigated. Trimetazidine and sulfasalazin has no effect on prognosis. However the observed reduction in OSI index needs to be investigated.