Yerel zanaatların sürdürülebilirliği için akademi-atölye arası örtük bilgi aktarım süreçlerinin katılımcı tasarım yöntemi ve teknoloji desteği ile yeniden düzenlenmesi
The reorganising of processes of tacit knowlegde transfer between the academy and the workshop via the participatory design method and technological support for the sustainability of local crafts
  1. Tez No: 445591
  2. Yazar: BEHİÇ ALP AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM RIZVANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Crafts, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Yerel zanaatların sürdürülebilir olması; bu zanaatların önemli kültür aracıları ve aktarıcıları olmalarından dolayı büyük önem arz etmektedir. Endüstrileşme ile birlikte değişen üretim biçimleri ve modern eğitim sistemi içerikleri nedeniyle, geleneksel atölye ve akademi evrenleri arasında bilgi ve deneyim boşluğu gözlemlenmektedir. Bu bilgi ve deneyim boşluğunun giderilebilmesi, hem bu iki evreni birbirlerine yaklaştıracak hem de yerel zanaatların sürdürülebilmesi için çözümler oluşmasına kaynaklık edebilecektir. Bu bağlamda, tez çalışması akademi ve atölye evrenlerinin arasında yer alan bilgi ve deneyim boşluğunu giderebilmek için; örtük bilgi aktarım süreçlerini katılımcı tasarım yöntemi ve teknolojinin desteği ile yeniden organize etmeyi deneyen bir yaklaşım benimsemekte ve kurulan yeni ilişkileri, etkileşim ve deneyim biçimlerini denetlemeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The sustainability of the local crafts proves of great importance since local crafts are significant cultural agents and transmitters. The gap of knowledge and experience between the universe of the traditional workshop and the one of the academy, which, was caused by the new ways of production developed after industrialism and the modern education system, is easily observable. The compensation of such gap of knowledge and experience would serve to approach those two universes towards each other while creating sources and solutions for the sustainability of local crafts. In this regard, the thesis work adopts a perspective that aims to resolve the gap of knowledge and experience between the universes of the academy and the workshop by reorganizing tacit knowledge transfer processes via the participatory design method and technological support and further, evaluating the newly established relations, interaction and ways of experience.