Kurumsal yatırımcıların yatırım kararlarına bağımsız denetimin etkisi
Impact of independent audit on investment decisions of institutional investors
  1. Tez No: 445628
  2. Yazar: ATİLA KARKACIER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Yatırımcıların alacakları kararlardan büyük ölçüde gelir elde etmeleri için, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmaları çok önemlidir. Ancak son yıllarda oluşan nüfus artışı, ekonominin genişlemesi ve iktisadi yaşamın karmaşıklaşması sunulan bilgilerin güvenilirliğini azaltmaktadır. Doğru ve güvenilir bilgiye olan ihtiyaç ise muhasebe ve denetim faaliyetlerine olan talebi ortaya çıkarmaktadır. Bağımsız denetim, işletmelerin ekonomik faaliyetleri ve olayları ile ilgili sundukları bilginin, daha önceden belirlenmiş, kabul edilmiş ölçütlere uygunluğunu tespit etmek ve raporlamak amacıyla tarafsız bir şekilde kanıt toplanması, değerlenmesi ve sonucun bir rapor vasıtasıyla bilgi kullanıcılarına iletilmesi süreci olarak tanımlanmaktadır. İşletmenin sunduğu bilgi ve hazırladığı raporların güvenilirliğini arttıran bağımsız denetim aynı zamanda yatırımcılar, kredi verenler ve işletme sahipleri açısından da önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, kurumsal yatırımcıların yatırım kararlarına bağımsız denetim uygulama ve sonuçlarının etkisinin olup olmadığını ve etkisi varsa etkinin derecesini ortaya koymaktır. Bu çalışmada öncelikle kurumsal yatırımcılar ile ilgili bilgiler verilerek, kurumsal yatırımcıların finansal piyasalar üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Daha sonra denetime duyulan ihtiyaç, denetim kavramı ve türleri ile birlikte bağımsız denetim sürecine yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise Türkiye Sermaye Piyasası Birliği'ne (TSPB) kayıtlı banka, aracı kurum, yatırım ortaklıkları ve portföy yönetim şirketinden oluşan kurumsal yatırımcıların yöneticilerine anket tekniği uygulanarak bağımsız denetim uygulama ve sonuçlarının kurumsal yatırımcıların yatırım kararlarına herhangi bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kurumsal yatırımcıların, bağımsız denetim raporu ve sonuçlarını bununla birlikte bağımsız denetimden geçmiş finansal tabloları yatırım kararlarında göz önünde bulundurdukları ve bunların kararları üzerinde etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is highly important for the investors to access accurate and reliable information in order to generate a high level of income from their decisions. However; recently increasing population, expansion of economy and complexity of financial life leads to a decrease in reliability of the information. On the other hand, necessity of accurate and reliable information leads to a demand of accounting and audit activities. Independent audit is described as the process of data collection, assessment and reporting unbiasedly in order to determine and report the consistency of the economic activities of enterprises and the information they provide on the cases with the pre-determined and pre-accepted criteria. Independent audit which increases the reliability of the information provided and the report prepared by the enterprise is also of high importance for the investors, creditors and proprietors. This study aims at determining whether or not independent audit applications and results have an impact on the investment decisions of institutional investors and suggesting the level of this impact, if any. This study firstly addresses to the information about institutional investors and touches upon the impacts of institutional investors on financial markets. It also refers to the necessity of audit, the concept and types of audit and also the process of independent audit. In the final section of the study, a survey technique has been applied to the managers of institutional investors composed of banks, stock brokers, investment trusts and portfolio management companies registered in Turkish Capital Markets Association (TCMA) in order to determine whether or not independent audit applications and results have an impact on the investment decisions of institutional investors. As a result of the analyses, it has been concluded that institutional investors consider independent audit reports and its results as well as financial statements which are independently audited in their investment decisions and these have impacts on their decisions.