Stratejik yönetimde performans ölçümü ve dengeli sonuç kartı'nın uygulanabilirliği: İstanbul Büyükşehir ve ilçe belediyeleri
Performance measurement in strategic management and applicability of the balanced scorecard: İstanbul Metropolitan and district municipalities
  1. Tez No: 445668
  2. Yazar: NESRİN BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. İLYAS SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Tez çalışmasında, örgüt yapısı içerisinde yer alan bazı mekanizmalar, yenilikçi yönetim anlayışı ile kamu kaynaklarının hesap verebilir şekilde etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasının, kamu yöneticilerinin yeterliliğini nasıl etkilediği amprik olarak test edilmiştir. Bu nedenle Dengeli Sonuç Kartı'nda (Balance Scorecard) yer alan finansal ve finansal olmayan performans ölçütleri kullanılarak işletmelerde edilen başarının yerel yönetimlerde de sağlanabileceği ve yerel yönetimlere stratejik odaklı bir yapı kazandırılabileceği düşünülerek İstanbul ili sınırları içerisinde yer alan belediye çalışanlarına; örgüt yapıları, yenilikçi yönetim anlayışı ve kamu kaynaklarının etkin kullanılmasının kamu yöneticilerinin yeterliliğini nasıl etkilediğini gözlemlemek ve performans ölçütleri kullanılarak yerel yönetimlerin performans durumları ile dengeli sonuç kartı kullanılıp kullanılmadığını belirlemek üzere anket çalışmasına da yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda İstanbul ili sınırları içerisindeki tüm ilçe belediyelerden anket yolu ile elde edilen verilerin incelenmesi suretiyle yerel yönetimlerde başarılı bir performans yönetimi için önerilen modelde yer alan değişkenlerin kamu yöneticilerinin yeterliliğini pozitif bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar neticesinde belediyelerde örgüt yapısı içerisinde yer alan liyakat uygulamaları, mevcut durum yönetimi ve personel motivasyonunun arttırılması uygulamalarının yetersiz yapıldığı tespit edilmiştir. Diğer yandan yapılan araştırma ile dengeli sonuç kartı kullanan ve kullanmayan yerel yönetimlerin performans ölçüm sistemleri karşılaştırılmıştır. Dengeli Sonuç Kartı uygulamasının, İstanbul ili belediyelerinde uygulanabilirliği ile ilgili yapılan araştırma sonucunda; Dengeli Sonuç Kartında yer alan boyutların belediyelerin belirlemiş oldukları stratejik alanlara denk geldiği ve performans yönetimi konusunda belediyelerin Dengeli Sonuç Kartı uygulamasını yaptıklarını fakat uyguladıklarının farkında olmadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is empirically tested that how some of the mechanisms of organizational structure, accountability of public resources and an innovative management approach so effective, economic and efficient utilization affects the adequacy of public officials. In the Balanced Scorecard in the thesis (balance scorecard) using financial and non-financial performance criteria, we have been moving with the idea of the same success can be provided in the local management and local management may have a structure focused on strategy. Thesis consist of the survey related to the organizational structure of the municipality located in the province of Istanbul, innovative management approach, how the efficient use of public resources affects the adequacy of public administrator and whether balanced scorecard is used by performance measures in local administrations. In conclusion examining the data obtained through a survey of all district municipalities in Istanbul, it is detected that the variables in the proposed model for a successful performance management in local government, affected the adequacy of public officials positively. According to these results it is identified that merit applications in the organizational structure of the municipality, the current situation and studies to raise personnel motivation are not sufficient. On the other hand, with the help of studies about using balanced scorecard and not using local administrations are compared. As a result of studies on viability of using balanced scorecard in Istanbul Municipalities, size of balanced scorecard is equal to strategic area of municipalities. Also about performance management topic, municipalities use balanced scorecard application but they are not aware of that.