Su ve kanalizasyon idarelerinde kurumsal performans yönetim sistemi uygulamasında yöneticilerin algılarının incelenmesi
Examining perceptions of managers during application of corporate performance management system, for water and sewage administrations
- Tez No: 249046
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Mahalli İdarelerin en önemli görevlerinden olan temiz su sağlama, evsel ve sanayi atıksularının uzaklaştırılması, yağmursuyunun üst yapıya zarar vermeden , sel ve su baskınlarına sebep olmadan nehir, dere, göl veya denizlere ulaştırılması büyükşehir belediyelerinde su ve kanalizasyon idarelerine aittir.5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, kamu kaynaklarının etkin, verimli, tutumlu ve kaliteli anlayışla yönetilebilmesi anlayışıyla oluşturulmuş bulunmaktadır. Bu yasaya bağlı olarak kurumsal performans yönetim sistemi kamu kurumlarında uygulanmaktadır.2010 yılına kadar stratejik öneme sahip kurumlar hariç tüm kamu kurumlarında PYS'nin uygulanması hedeflenmektedir. Diğer kamu kurumları gibi su ve kanalizasyon idareleri de bu sürece dahil edilmektedir. Vatandaş odaklı katılımcı bir yönetim anlayışındaki bu sistem ile şeffaflık, hesap verebilirlik, mali saydamlık, yeniden yapılanma, sonuç odaklı yaklaşım, katılımcılık anlayışı ve yetki aktarımları ilkelerinin kamuda uygulanması hedeflenmektedir.Bu araştırmada, hızlı değişimlerin yaşandığı günümüz dünyasında, kamu sektörünün yerel yönetim ayaklarından biri olan su ve kanalizasyon idarelerinde performans yönetim sürecinin önemi, aşamaları ve uygulamada yönetici tutumları anlatılmaktadır.Performans yönetim sürecinin amaç ve yararları, örnek performans yönetim sistemi olarak balanced scorecard ile ölçme yöntemi ve kamuda uygulanabilirliği belirtilmiştir. 5018 sayılı kanununun kabulünden sonra kamu sektöründe meydana gelen değişimler ve bunun kamuya yansımaları belirtilmektedir. Araştırmada PYS uygulanması sırasında yönetimden ve sistemden kaynaklanan sorunlara değinilmektedir.Yapılan araştırmanın bulguları sonucunda performans yönetim sistemi uygulamasının başarısı için üst yönetici desteğinin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important tasks of metropolitan municipal administration is to provide clean water, to send domestic and industrial waste water away, and to send rain water away without any damage in upper structure. These tasks belong to water and sewage management in metropolitan municipal administration.?5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu? is created for public resources effectiveness, efficiency, and quality. Performance management process is being implemented within the framework of this law.It is aimed that PMS implements in all public institutions, excluding institutions of strategic importance by 2010. Like other public institutions, water and sewage managements are also included in this process. With this process, transparency, accountability, financial transparency, restructuring, results-oriented approach, participation, transfer of authority policies implementation in public are targeted.In this study, importance of performance management process and steps are described in water and sewerage authorities, which is one of the local management part of public sector, in today's world that is experiencing rapid changes.Objectives and benefits of performance management process, measurement method with balanced scorecard as the sample performance management system and its applicability of public are explained. After accepting law numbered 5018, changes that happened in public sector and its reflections are explained. In this research, it was mentioned problems that arised from management and system during PMS implementing process.As a result of the research findings, it is emphasized importance of superior manager support to success of PMS implementation.