Dengeli ölçüm kartı'nın (Balanced scorecard) özel ve kamuya ait hastanelerde uygulanabilirliği: Karşılaştırmalı bir analiz
Applicability balanced scorecard in private and public hospitals: A comperative analysis
  1. Tez No: 451509
  2. Yazar: MAHMUT FEVZİ GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Dinamik ve açık bir sistematik dâhilinde faaliyetlerini sürdüren hastaneler tarihten bugüne sadece tıp ve sağlık bilimlerinin değil birçok farklı bilim dalındaki ilerlemelerin sonucu olarak bugünkü çağdaş, rekabet edebilir konumlarına ulaşmışlardır. Bu nedenle, rekabet halindeki her kurum, işletme gibi hastaneler de kritik başarı faktörü olarak dış değişim ve gelişimlere açık modern yönetim uygulamalarını kullanmak zorunda kalmışlardır. İşletmelerin uzun vadede sürdürülebilir başarılar elde etmesinin yolu, dış ve iç çevrede gösterdiği faaliyetlerin mevcut stratejileriyle olan uyum derecesini ölçebilme becerisinden geçmektedir. Bu hedef ve doğrultuda hazırlanmış bir stratejik yönetim aracı ve yardımcısı olan, dilimizde de dengeli ölçüm kartı, performans ölçme ve dengeli puan cetveli gibi tanımlarla ifade edilen Balanced Scorecard'ın (BSC) günümüz sağlık hizmet sunumunda da faydalı sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, hastaneler ve değişen yönetim anlayışı, stratejik yönetim, dengeli ölçüm kartı'ının (balanced scorecard) stratejik yönetim aracı olarak ortaya çıkışı, kullanımı, boyutları ve başarısına etki eden faktörlerin sağlık kuruluşlarına, daha da spesifik olarak özel ve kamuya ait hastaneler özelinde uygulanabilirliğe dair yöneticiler nezdinde yapılan bir anket çalışması ile birlikte araştırma sonuçları ve sonuca yönelik öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Hospitals carrying on their activities within a dynamic and open systematic, have reached their today's competitive, modern place as a result of development in not only medical and health sciences but also in many different sciences. For that reason, hospitals, like every institution, business, had to use modern management applications which is open ended for outer change and development as a critical success factor. Achieving long term sustainable successes for businesses depends on measuring skill of harmony degree of their internal and external environment with current strategies. Balanced Scorecard (BSC), which is a strategical management tool prepared for this target and direction and also expressed as balanced scorecard, performance measurement and balanced score sheet in our language, also considered to have benefits in today's providing health service. In this thesis work, hospitals and changing management concept, strategical management, balanced scorecard revealing as strategical management tool, its use, aspects and a survey work done by managers related to factors effecting its success to applicability in health foundations, and more specifically in private and public hospitals together with investigation results and advices oriented to results takes place.