Kurumsal yönetim çerçevesinde uygulanan etik kurallara ilişkin algı: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Perception regarding ethical rules implemented in the context of corporate governance: A study in banking sector
  1. Tez No: 445669
  2. Yazar: ESİN BENHÜR AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tarafların uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünü olan etik, bireyler arası ilişkilere zemin oluşturan sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel değerlerini kapsayan maddi ve manevi öğelerin bütünü olup normların doğru veya yanlış, iyi veya kötü gibi kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları ele alan bir disiplindir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı kurumsal yönetimde iş etiği ve iş etiğinin gerekliliğinin değerlendirilmesi, kurumsal yönetimde etik lider ve etik davranış ilişkisi, örgütsel etik iklimin ve çalışanlar üzerine etkisinin açıklanmasının yanında bankacılık sektörü çalışanlarının, kurumsal yönetim çerçevesinde uygulanan etik kurallara ilişkin algısı ve etkilerinin ortaya konulmasıdır. Veri toplama metodu olarak anket yöntemi kullanılmış olup, ankette on adet demografik soruyla beraber on adet etik liderlik ölçeği, on bir adet etik iklim ölçeği ve beş adet etik dışı davranış ölçeğine yönelik dokuz adet soru sorulmuştur. Bu araştırma birbirini etkileyebilecek iki farklı durum arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenler açısından incelendiği ilişkisel bir tarama modelidir. Araştırmaya katılan banka çalışanlarından toplam 300 personele ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethics, which constitute the behaviors that should be abided by or avoided by parties, are all material and non-material factors that include social, cultural, economic and scientific values that are the basis for inter-personal relationships, and are a discipline that deal with behavioral norms and rules such as correct or wrong, good or bad, which people have to abide by. In this regard, the purpose of this study is to demonstrate business ethics in corporate governance and assessment of the need for business ethics, ethical leader and ethical behaviors relationship in corporate governance, explanation of organizational ethical climate and its impacts on workers as well as perception of workers in banking sector regarding the ethical rules implemented in the context of corporate governance and the impacts of such rules. In this study, questionnaire method was used as data collection method and ten demographical questions as well as nine questions regarding ten ethical leadership scales, eleven ethical climate scales and five non-ethical behavior scales were asked in the questionnaire. This study is a relational screening model that reviews the relations among two different situations that can affect each other in terms of several variables. 300 personnel were reached under this study.