İran el halılarının sınıflandırılması malzeme, desen, renk özellikleri ve uluslararası ticaret ilişkileri
The classification of Persian carpets according to materials, colours, design and international marketing
  1. Tez No: 445670
  2. Yazar: ARMIA MEHDIZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Halı kullanımı, en eski zamanlardan beri ihtiyacın ötesine geçerek bir nevi estetik ve güzellik anlayışının yansıması olmuştur. İlkel insanlar da yaşadıkları yeri döşemek için hayvan derileri ve bitkileri kullanmıştır.Meydana gelen gelişmeler ve insan hayatındaki yenilikler sonucunda dokuma makineleri, kumaş üretim atölyeleri ve makine halıları, yer kaplama ihtiyacını gidermiştir. Ancak insanlar eskiden beri yaşadıkları ortamlarda kıymetli el yapımı halı kullanmayı tercih etmişlerdir . El yapımı halıya gösterilen bu ilgi halı yapan sanatçıları çok çeşitli ve renkli halı yapmaya teşvik etmiştir. Alıcıların bu ilgisi devam ettiği müddetçe de değerli el yapımı halıların üretimi devam edecektir. İran halıları üzerine hazırlanan bu tezin amacı ; İran'ın halı geçmişini araştırmak, İran halısının yapım aşamalarını incelemek ve İran'ın dünyada bu alandaki konumunu değerlendirmektir. İran halısı, zevk ve sanatın bir göstergesidir. Bu sanat kendine has renk, motif ve desenleriyle yüz yıllardan beri dünyanın en büyük müzelerinde güzellikleriyle parlarken İran medeniyetinin kültür ve sanat habercisi olmuştur. İran halısı, dünya piyasasında özel bir yere sahiptir. Bu tezde ilk olarak halı dokumanın alet, boya gibi üretim elemanlar ve motifleri araştırıldı. Değerli bir eser olan“halı”, en eski halinden başlanarak keşiflerle geldiği son noktaya kadar ele alındı.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, using carpets has been mostly due to a feeling of attraction to beauty, and not merely out of necessity and need, as early humans carpeted their dwelling places with animal hides or yarns of plants too.Later on, and after the invention of many requirements and essentials of human life such as the spinning and knitting machines, and the establishment of fabric manufactories, and afterwards, large factories of carpeting and machine-loomed rugs, humans' need for carpeting pieces was largely met. However, humans have always been drawn to the use of elegant hand-loomed rugs in their places of residence; and, therefore, people's passion for hand-loomed rugs has encouraged rug-looming artists to come up with beautiful and diverse patterns and colors. As long as the customers' passion for hand-loomed rugs persists, production of such beautiful hand-loomed carpets will continue. The aim of the present thesis on the Iranian Rug is studying the history of the Iranian Rug and as well as its looming methods and its status in the world. The Iranian Rug signifies the good taste, elegance, and artistic nature of Iranians, and it has been shining for centuries in great museums across the world with its outstanding colors, patterns, and endurance as a message from the Iranian people indicating their rich culture and civilization. The Iranian Rug has a special status in international markets. In the present thesis, it is tried to address issues ranging from the basic looming apparatuses and raw materials to colors, patters, and dimensions of rugs; from the most ancient rugs to the most recent ones; and also, the sales of this valuable commodity.