Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin depresyon düzeyleri
The levels of depression of Syrian refugees in Turkey
  1. Tez No: 445671
  2. Yazar: NİGAR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Depresyon en yaygın psikiyatrik bozukluklardandır ve travma yaşantılarından sonra sık görülür. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin yaşadıkları depresyon düzeylerini belirlemek ve bazı sosyodemografik değişkenlerle ilişkisini araştırmaktır. Bu araştırmada 12-54 yaş arasındaki 52 (26 kadın, 26 erkek) Suriyeli sığınmacıya Sosyodemografik Bilgi Formu ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Katılanların %88.5'inde Beck Depresyon Ölçeği puanı kesme puanının üzerinde bulunmuştur. Bu oran çok yüksektir ve sığınmacıların ruhsal sorunlarının önemini göstermektedir. Bulgular tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depression is the most common psychiatric disorders, and it is seen frequently after traumatic experiences. The aim of this investigation was to determine the levels of Syrian refugees in Turkey, and to investigate the relation with sociodemographic variables. In this investigation, the Sociodemographic Form and Beck Depression Inventory to 52 Syrian refugees (26 female, 26 male) between 12-54 years old were applied. Of participiants, 88.5% had over points than Beck Depression Inventory cut-off points. This ratio is very high and shows that the psychiatric problems of the refugees are important. The findings were discussioned, and some suggestions were given.