Layers of liminality: A grounded theory study of refugee women in Ankara Turkey
Eşikteliğin katmanları Ankara Türkiyedeki mülteci kadınlar üzerine bir temellendirilmiş kuram çalışması
  1. Tez No: 604026
  2. Yazar: LARA SCHROETER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın odağı, zorla yerinden edilmiş mülteci kadınların Ankara, Türkiye'deki başa çıkma yöntemleridir. Çalışmada kadınların yaşamış olduğu tecrübelere odaklanmak için Temellendirilmiş Kuram (Grounded Theory) metoduna başvurulması, kadınların hayatlarını şekillendirme yetkinliklerinin vurgulanmasına ve bir taraftan da savunmasızlıklarının tespit edilmesine olanak sağlamıştır. Farklı sosyoekonomik, etnik ve dini geçmişlere sahip Iraklı ve Suriyeli on bir kadınla açık uçlu görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmanın önemli bir bulgusu, tüm katılımcıların eşikteliğin katmanlarında ortak yaşam deneyimleri paylaştıklarının görülmesi olmuştur. Evlerinden ayrı düşürülmüş ve yasal, sosyal ve ekonomik yapıların dışında tutulduklarından dolayı yeniden hayatlarına şekil vermelerinin önüne geçilmiştir. Katılımcıların tecrübe ettikleri bu durum, eşikteliğin eşmerkezli katmanları olarak kavramsallaştırılmıştır. En içteki katman, kadınların hem mekânsal hem de sosyal olarak toplumun dışına çekildiği; depresyon, yalnızlık ve umutsuzluk gibi olumsuz duygular yaşadığı psikososyal bir eşikteliktir. Kadın olmaları ve evlerinden ayrı düşmüş olmaları bu kadınları bu eşiktelik katmanlarına karşı savunmasız hale getirmiştir. Fakat yine de bu kadınlar içinde bulundukları durumlarla başa çıkma ve durumlarına uyum sağlama stratejileri geliştirebilmiştir. Bu çalışma temel olarak içsel eşiktelik ile başa çıkmak için kullanılan stratejilere odaklanmıştır. Bu stratejiler, biri eşiktelikten farklı derecelerde dışarı çıkmak, diğeri ise yerleşmek ve eşiktelikteki konumlarını yeniden çerçevelemek olarak iki kategoriye ayrılmıştır. Çeşitli koşullara bağlı olarak, bu stratejilerin çelişkisi, ya kadınların var olan durumlarıyla başa çıkmalarına ve onlara uyum sağlamalarına yardımcı olmaları ya da kadınların eşiktelik haline geri dönmelerine neden olmalarıdır. Her ne şekilde olursa olsun, genel sonuç, kadınların daha fazla kişisel farkındalık ve güç kazanmış; aynı zamanda kendi hayatlarının hâkimiyetini yeniden elde etmiş olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study was on how women cope with living in forced displacement in Ankara, Turkey. Using a grounded theory methodology, and focusing on women's lived experience, allowed for an emphasis on the agency of these women, while also identifying their vulnerabilities. Eleven women with various ethnic backgrounds from Iraq and Syria participated in this study. An important finding in this study was that these women all shared the common experience of living in layers of liminality. They had separated from their homes, and were prevented from reaggregation in terms of being excluded from legal, social, and economic structures. This was conceptualized as concentric layers of liminality that the women were experiencing, with the inner most layer a psychosocial liminality where the women were withdrawn from society spatial and socially, and experienced negative emotion such as depression, loneliness, and hopelessness. Though vulnerable to these layers of liminality due to their being a women and their displacement, these women engaged in resilience strategies to cope with and adapt to their situation. These strategies fell into two categories, one to exit the psychosocial liminality to varying degrees, and the other to settle in, and reframe their liminal position. The paradox of these strategies was that depending on various conditions, these strategies had the effect of helping them cope and adapt, or they could cause the women to cycle back into the liminality. However, the general result was that the women gained greater self-awareness and strength, and a regaining of agency over their lives.