Suskunluk sarmalı bağlamında Y kuşağının sosyal medya kullanımı
Social media usage of Y generation in the context of the spiral of silence
  1. Tez No: 445672
  2. Yazar: MERT CAN MAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Y kuşağının sosyal medya kullanımında Suskunluk Sarmalı'nın yeri araştırılmıştır. Sosyal medya macerasında en baştan yerini alan Y kuşağının sosyal medya analizi yapılmakla birlikte demokratik ortamlardan biri olarak kabul edilen sosyal medyada ne kadar özgür olduğu, fikirlerinde dışlanma kaygısının yaşanıp yaşanmadığı analiz edilmiştir. İş dünyasında yerini almaya başlayan ve dünyaya ağırlığını hissettiren Y kuşağının sosyal medya kullanımı irdeleyen bu analiz ile birlikte konunun siyasi ve ekonomik yönlerine ışık tutulacaktır. Değişimi ve gelişimi sembolize eden bu kuşaktan beklenen özgürlükçü atmosferin kendi hayatlarında yer aldığı mı, yoksa tersine bir yaklaşımla dışlanmamak adına gruba katılarak karda yürüyüp izini belli etmeyenler kervanına mı katıldıkları araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the existence of Spiral of Silence in Generation Y's usage of social media. This study analyzes the usage patterns and behaviors regarding social media, allegedly a democratic and free area, together with fears of exclusion of Generation Y, who has been active in social media from its very beginning and has already started to take seats in the business world. Current study will also aim to shed light on the political and financial aspects of the usage of social media. Finally, current study aims to determine whether Generation Y already has the elements of change and development -as they are assumed to have so- together with a free spirit or are they likely to go with the flow and keep their opinions to themselves when they feel the threat of exclusion.