Sağlık sektöründe iş etiği: Hastanelerde çalışan sağlık personelinin iş etiği algısının belirlenmesi
Business ethics in health sector: Determining the business employment perception of health personnel working in hospitals
- Tez No: 445673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Etik, kişilerin ve toplumsal ilişkilerin temelinde bulunan değer, düzgü ve kuralların doğru-yanlış ve iyi-kötü doğrultusunda toplumsal yaşama uygulanmasıdır. Etik kavramı, toplumsal hayatın her alanında yer bulmaktadır. Bununla birlikte, sağlık sistemi gibi hayati öneme sahip alanlarda etik uygulamaların önemi en yüksek seviyeye çıkmaktadır. Türkiye'de son dönemde yapılan çalışmalar sağlık sisteminde etik dışı uygulamaların yaygınlığını gözler önüne sermiştir. Sağlık gibi hata payına en az yer olan bir alanda etik dışı uygulamaların ortadan kaldırılması diğer alanlara oranla daha büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, çalışma sağlık sektörü çalışanlarında etik algısını belirlemeye yöneliktir. 195 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda sağlık çalışanlarının etik sorunlarla karşılaşma sıklıkları ve karşılaştıkları durumlarda yardım alma yönelimleri; karşılaşılan etik sorunların türleri; öğrenim durumu ve eğitim seviyesi gibi faktörlerin etik sorunu fark etme ve çözümlemeye etkisi ve etik sorunla karşılaşıldığında yardım alınan kişi gibi sonuçların frekansları belirlenmiştir. Verilerin analizinde normallik dağılımlarını belirlemek amacıyla Kolmogorov-Smirnov Testi; çıkarımsal istatistikler çerçevesinde Bağımsız Örnekler T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda sağlık çalışanlarının etik sorunu fark etme alt ölçeğinden alınan toplam puanlar bakımından en sık kimden yardım alındığı duruma ve etik problemleri fark etmede kendini yeterli görme durumuna göre anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Elde edilen veriler literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethics is applying morality in scope of right-wrong and good-bad to social relations and societal norms. Ethics concept takes place in every facet of life. On the other hand, importance of ethical applications in health system which has crucial importance, take the highest place. In Turkey, recent researchs indicated that unethical practices is a common problem in health system. Health is a field which has lowest place for error with regard to its vitality. Thus, inhibiting unethical practices matters more than inhibiting that in other fields. In scope of the issue, study aims at identifying ethical perception among healthcare professionals. As a result of the questionnaire applied to 195 healthcare professionals, results related to frequency of encounter with ethical problems; in the case of encountering, tendency for seeking help; types of ethical problems that they encounter; effects of education level on recognizing and solving ethical problems, and the person whom they asked for help when they encounter with ethical problem are identified. Results are discussed in the light of literature. Kolmogorov-Smirnov Test was used to determine normality distributions in the analysis of data; Independent samples T-test, One-way ANOVA was used in the framework of inferential statistics. Asthe result of the study it was determined that health workers were most frequently involved in receiving help from the point of total score of sub-scale to recognize ethical problems and that there was a meaningful difference according to self-sufficient vision without realizing ethical problems. The obtained data have been discussed in the literature.