Suskunluk sarmalı bağlamında tiyatro metinlerinde 'Susma eylemi'
Spiral of silence in the context of theatre text in 'The fifth act'
- Tez No: 447695
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 537
Özet
Bu çalışmada günümüz dünyasının en yeni sanat dallarından biri olarak kabul edilen iletişim sanatı ile insanlık tarihinin en eski sanatlarından olan tiyatro sanatının ortak penceresinden suskunluk sarmalı kuramına farklı bir yöntem ve yönelişle bakılması planlanmıştır. Bu amaçla, izlenecek yol haritası ve rota belirleme stratejisi iki ana başlık altında toplanmıştır. Birinci bölümde, suskunluk sarmalına ait kuramsal bilgilerin tamamı verilmeye çalışılmış, kuram tüm boyutlarıyla ele alınmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, 'sert çekirdek' oyun yazarı oldukları belirlenen Sophokles, Athol Fugard, Arthur Miller, Güngör Dilmen ve Murathan Mungan'ın, sırasıyla Antigone, Ada, Cadı Kazanı, Midas'ın Kulakları ve Taziye adlı metinleri model oyun olarak seçilmiş ve tiyatro sanatının suskunluk sarmalı kuramı karşısındaki konum ve duruşu incelenmeye çalışılmıştır. Söz konusu bu beş dramatik metnin incelenmesinde, makro ve mikro düzeyde olmak üzere iki boyutlu bir çözümleme yöntem önerisi oluşturulmuştur. Makro çözümleme stratejisinde göstergebilimsel yöntem, mikro çözümleme stratejisinde ise dramaturjik oyun inceleme yöntemi kullanılmıştır. Anahtar Sözcükler; Suskunluk Sarmalı, tiyatro, dramatik metin, dramaturji, göstergebilim.
Özet (Çeviri)
In this study, it is planned to look in a different way and approach to the Spiral of Silence Theory with the common perspective of communication art, which is accepted as one of the newest art branch in today's world, and drama, which is one of the oldest art branch of the history of humanity. With this purpose, the route map that is going to be followed and setting course strategy are collected under two main titles. In the first part of the work, all of the information about Spiral of Silence Theory was given, and the theory was endeavored to be explained by its all dimensions. In the second part, the texts called Antigone, Ada, Cadı Kazanı, Midas'ın Kulakları ve Taziye belonging to respectively Sophokles, Athol Fugard, Arthur Miller, Güngör Dilmen and Murathan Mungan's who are identified as 'hardcore writers', were chosen as model game, and the position and standing of drama against Spiral of Silence Theory were endeavored to be reviewed. In the reviewing of these five dramatic texts, a two - dimensional analysis way proposal at a macro and micro level was created. While it was used semiological method in the macro analysis strategy, Dramaturgic game reviewing method was used in the micro analysis strategy Keywords; Spiral of Silence Theory, theatre, dramatic text, dramaturgy, semeiology,