El-Hayderî'nin Ed-Devvânî'nin 'Risâletu Ef'âli'l-'İbâd' adlı eserine yazdığı 'Gayetu't-Tahkik' adlı şerhe göre kulların fiilleri ve şerhin tahkiki
Acording to Ad-Dawani's 'Risâletu Ef'ali'l-'iİbâd' actions of servants and the enquiry of al-Hayderi's 'Gayetu't-Tahkik'
  1. Tez No: 445715
  2. Yazar: SAMAN SMAEL QADER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Celaleddin ed-Devvânî, kulların fiilleri konusunda bir risale kaleme almıştır. İbrahim b. Asım el-Haydari ise bu risaleyi şerh etmiştir. Bu çalışmada ed-Devvânî ve İbrahim el-Haydarî'nin hayatı ve ilmi kişilikleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. El-Haydarî ailesi Irak, İran ve Türkiye'de tanınan ilmi bir aile olup 300 yıldan fazla bir süre ilme hizmet etmişler. Bu tarihten 200 yıl öncce yaşayan İbrahim b. Asım el-Haydarî, bu şerhinde öncelikle Eş'ari, Cebriyye ve Mutezile gibi ekollerin kulların fiillerine dair ileri sürdükleri akli ve nakli delilleri bizlere açıklamıştır. Çalışmanın esası ed-Devvânî ait Risalatu Ef'ali'l-İbad eseri ile onun şerhi olan ve el-Haydarî'ye ait olan Gâyetu't-Tahkik şerhiinin yazmalarının tahkik edilerek gün yüzüne çıkarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This research has been selected to study and investigate the book which has been named (Ghayat Al-tahqeq), its author is Ibrahim Asem Al-haydari, and this book is an explanation for the book of (Afaal Al- ebad) for Jala Al-ddin Dawani. The family of Al-haydari is a famous family in Iran, Iraq, and Turkey. They have a lot of scholars, and they had been serving for three hundred years, especially in Iraq. Ibrahim Asem Al-haydari lived almost two hundred years before now. He had a graet vision in doctrines so wrote precisely and accurately about some sects like: Ashaeera, Muatazela, and Jabryyah. Moreover, the books of Jala Al-ddin Dawani have been taught and they are famous so that I explained.