تعليقات على سورة الفاتحة من تفسير القاضي البيضاوي للشَّيخ صبغة الله الحيدري (ت: 1187ه)دراسة وتحقيق
Şeyh SabğatülAllah El-Hayderi, (Ö. 1187 AH) tarafından El-Kazi El-Beyzavi'nin Fatiha Suresi'nin yorumlanması hakkında yorumlar
  1. Tez No: 777123
  2. Yazar: ALFAROK OMAR KHEDHRE ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YACOUB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Şeyh SabğatülAllah El-Hayderi'nin bu yorumları, El-Kazi El-Beyzavi tarafından Fatiha Suresi'nin yorumlanması hakkında söylenilen en önemlileri arasındadır, çünkü Şeyh'in surenin yorumu üzerinde büyük bir dipnotları vardı. Şeyh yorumlarını her zaman girişsiz (tanıtımsız) yorumlamasına rağmen; kitabın başındaki El-Beyzavi'nin sözleriyle başladı, Şeyh El-Beyzavi'nin tanıtımıyla başlayarak; ardından Fatiha Suresine başladı. Şeyh'in yorumları Şeyh El-Beyzavi'nin sözlerini alıntılamak, onu açıklayan ve okuyucunun dikkatini konuşmaya ve ondan önceki ile sonrakilerle olan bağlantıya vurgu yapmaktadır.Giriş geniş bir açıklama içeriyordu. Şeyh, yorumlarında dilbilimsel açıdan ve alınan öğretisel meseleler veya sözlü meseleler açısından da yorumlar yapmakta ve bazen bu konuda dilbilgisi yönüne de maruz kalmaktadır. Şeyh buradaki olguları doğru görmüştür. Bu nedenle bu yorumlar, El-Beyzavi'nin tefsiri üzerine iftiracıların sözlerine atıfta bulunulmasında geniş kabul edilmekte ve bu yorumların bazılarında üslup, onun benimsediği nüshada ve müstensihlerin diğer nüshalarında zikredilen nüshada da yer almaktadır. Bizlerde bildiğimiz kadarıyla bu metnin gerçekleştirilmesinde nüshalardan elde edilenleri topladık ve bir ana nüshasını benimseyip; iki nüsha üzerinde karşılaştırma yaptık ve nüshalar arasındaki farkı not alarak metinleri kontrol ettik. Bir kelimenin neyden oluşturabileceğini kontrol ederek daha sonra el yazması metindeki sözleri çıkardım ve kaynaklarına atfettim ya da okuyucunun başka kaynaklara bakması için başka kaynaklara atıfta bulundum ve daha sonra ayetler onlara atfedilerek ele geçirildi. Sûre ve sayfaları birleştirip; daha sonra hadislerin dereceleri ve alınan manzum âyetleri yazıya döktük.
Özet (Çeviri)
These comments by Sheikh Sibghat Allah Al-Haydari are among the most important of what was commented on the interpretation of Surat Al-Fatihah by Al-Qadi Al-Baidawi, because the Sheikh has a large footnote on the interpretation, and the Sheikh began his comments without an introduction, but started with Al-Baidawi's words at the beginning of the book, beginning with Sheikh Al-Baidawi's introduction and then He started with Surat Al-Fatihah, and the Sheikh's comments were to include the words of Sheikh Al-Badawi, and then he explains it, and draws the reader's attention to the speech and its connection with what is before and after it.Within his comments, the sheikh also comments from a linguistic point of view and the received doctrinal issues, or verbal issues, and is also sometimes exposed to the grammatical aspect. Sheikh in that and what he sees right. Therefore, these comments are considered extensive in citing the sayings of the slanderers on the interpretation of al-Baydawi, and in some of these comments the pronunciation is also included in the version that he adopts and what is mentioned in the other versions that the copyists have. As far as we know, in the realization of this text, we collected what was available from the copies, and I adopted an original copy and compared it by two copies, and I put the difference between the copies in the margins, controlling the text and controlling what may constitute a pronunciation and then I extracted the sayings in the manuscript text and attributed them to their sources , or attributing them to other sources for the reader to look for such sources , and then the verses were seized by attributing them to the surah and the page, with the attribution of hadiths if they were received, and the poetic verses that were received.