Race and gender interaction shaping life experiences in Judith Ortiz Cofer's Silent Dancing and The Line of The Sun
Judith Ortiz Cofer'in Silent Dancing ve The Line Of The Sun eserlerindeki ırk ve cinsiyet etkileşiminin hayat tecrübeleriyle şekillenmesi
  1. Tez No: 445730
  2. Yazar: DENİZ BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT C. TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Judith Ortiz Cofer Amerika'da yaşayan Puerto Riko'lu bir yazardır ve Amerika ve Puerto Rico da yaşadığı otobiografik göçmen deneyimlerini eserleri Silent Dancing ve The Line of the Sun da yansıtmaktadır. Puerto Riko hakkındaki hatıralarını Amerikadaki yaşadığı göçmen deneyimleriyle harmanlamaktadır. Bu kendi kimliğine ve köklerine yaptığı bir yolculuktur ve yazar yaratıcı hayal gücünü hatıralarıyla birlikte kullanarak kendi benliğine ulaşmaya çalışmıştır. Yazar, bir kimsesin geçmişiyle olan bütün bağlarını kopararak yabancı bir ülkede tamamen asimile olmasının imkansız olduğunu iddia etmiştir. Yazar, kendisine çok kültürlü bir benlik bulmuş ve sadece Puerto Rikolu yada sadece Amerikalı olan bir benliği reddedip her ikisini de bir arada harmanlamiştir. Bir göçmenin yabancı bir ülkede çok derinden hissettiği yabancılaşma hissini kadın karakterleriyle açığa vurmayı istemektedir. Bu aynı zamanda kendisinin iki dünya arasında; Puerto Riko ve Amerika yaşadığı mekansızlık durumudur. Cinsiyet kavramı ve kadınlık kavramının da iki farklı kültür ve ahlaki değerler arasında nasıl değiştiği de yazar tarafından sorgulanmaktadır. Ortiz Cofer, bir kadının özgür bir birey olarak görülmesini ve kendini sosyal kurallar ve yaptırımlara gore sınırlamamasını savunmaktadır. Yazar aynı zamanda bir toplumdaki her çeşit ötekileştirmeye karşıdır ve çok kültürlü bir toplumda ötekileştirilen karakterlerin kendilerini özgürce yansıtmak için yer ve kimlik bulacakları bir toplum umut etmektedir.
Özet (Çeviri)
Judith Ortiz Cofer is a Puerto Rican author who lives in America and she reflects her own autobiographical immigrant experiences both in Puerto Rico and America in her Silent Dancing and The Line of the Sun. She blends her past memories about Puerto Rico with her current position in America as an immigrant woman. It is a search for her own identity and heritage and the writer uses her creative imagination with her memories in order to find herself. The author asserts that it is impossible for an individual to cut down her/his heritage and become assimilated totally in a foreign land. She finds a multicultural identity for herself and neither accepts a Puerto Rican identity nor an American but she blends both of them. She longs to proclaim the alienation sense that an immigrant feels deeply in a foreign land with her immigrant women characters. It is also her own placeless position between two different world; Puerto Rico and America. The concept of gender also interrogated by the author because the meaning of womanhood changes according to the morals and cultures of different societies. Ortiz Cofer asserts that a woman should be regarded as a free individual and she does not have to limit herself accorging to the social sanctions of a society. The author is against all kinds of marginalisation in a society and she sakes for a multicultural society in which all of the marginalised figures find a place and identity to reflect themselves freely.