Para politikasının endüstriyel büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği
Impact on industrial growth of monetary policy: The case of Turkey
  1. Tez No: 445740
  2. Yazar: EŞREF TEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ARVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada para politikasının endüstriyel büyüme üzerine etkileri incelenmiştir.Para politikasının sanayi üretimi üzerine olumlu veya olumsuz etkileri tahmin edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada 2006:01-2015:02 dönemlerine ait üçer aylık veriler kullanılmıştır. Seriler mevsimsel etkilerden arındırıldıktan sonra ADF-PP birim kök testleriyle durağan hale getirilerek modelin katsayıları EKK ile tahmin edilmiştir. Yapılan çoklu regresyon analizinde hata teriminin birbirini izleyen değerleri arasında ilişki olduğunu gösteren Otokorelasyon sorunu tespit edilmiş AR, MA ve ARMA yöntemleri uygulanarak bu sorunlar giderilmiştir. White ve ARCH yöntemleriyle değişen varyans sorunu test edilmiş, yapılan testin sonucunda değişen varyans problemine rastlanılmamıştır.Hareketli ortalama (MA(1)) sonucuna göre endüstriyel büyüme, para arzında meydana gelen %1'lik bir artış karşısında ortalama olarak % 0,18 oranında azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of monetary policy on industrial growth are investigated.The positive or negative effects of monetary policy on industrial production are tried to be quessed. In this study quartely data that belong to 2006:01-2015:02 periods are used. After series are purified from seasonal influences, fixed ADF-PP by unit root tests, the coefficients of model is estimated with EKK. In the multiple regretion analysis, autocorrelation problem that shows the relation between following values of error term is determined, by practising AR, MA and ARMA methods these problems are removed. The problem of heteroskedasticity is tested by White and ARCH methods, the problem of heteroskedasticity isn't encountered at the end of the test.According to the result of moving avarage (MA(1)), industrial growth, decreases on avarage %0.18 aganist %1 increase of Money supply