Tahsin Germiyani 'nin romanlarında diyalog
Tahsin Germani's dialogue in roman
- Tez No: 445741
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hikayeci ve romancı Tahsin Germiyani'nin romanlarında diyalog konusunu seçmemizde, onun diyalogu romanlarında sanatsal yapı için temel bir teknik olarak alması etkili olmuştur. Zira o, diyalog sanatını iletişim ve anlaşmayı gerçekleştirmek, olayları kurgulamada özgün bir şekilde kullanmıştır. Konunun önemi Tahsin Germiyani'nin romanlarının özelde Irak ve genelde de Arap romanlarından sayılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Zira onun romanları, Arap dünyasındaki okuyucular nezdinde kabul görmesine yol açan sanatsal ve düşünsel olarak Arap roman dünyasında bir boşluğu doldurmuştur. Bu araştırmada diyalog konusunu Tahsin Germiyani'nin romanları bağlamında ele alıp bir teknik olarak nasıl kullanıldığını ortaya çıkarmaya çalıştık. Tahsin Germiyani'nin toplam yedi romanı bulunmaktadır. Konunun fazlalığını göz önüne alarak üç romanını (el-huznu'l-vesim, Evladu'l-Yahudiyye ve Zaknemut) inceleme konusu yaptık. Çalışmamız toplam 5 bölümden oluşmaktadır. Girişte diyalog tanımı ve örneklerle çeşitleri üzerinde durduktan sonra yazarın hayatı ve eserlerini konu edindik. Daha sonra konumuzu teşkil eden üç romanını genel hatlarıyla tanıttık. Üçüncü bölümde romanlarında kahraman olarak aldığı kişileri tüm karakterleriyle inceledikten sonra olayların gelişimini, zaman ve mekanı diyaloglar çerçevesinde sunduk. Tahsin Germiyani'nin üç romanı bağlamında konuyla ilgili elde ettiğim sonuçlar aşağıdaki gibidir: 1. Romancı diyalogları her iki şekliyle farklı ortamlarda kullanmıştır. İçsel diyalogu daha çok monolog, yakarış ve reaksiyon formlarında icra etmiştir. Dışsal diyaloga el-huznu'l-vesim romanında daha çok rastlarken, içsel diyalogu ise Zaknemut romanında daha çok görmekteyiz. 2. Germiyani, diyalogu, düşüncelerini ulaştırmada, tepkisini ve Irak toplumu içindeki toplumsal olgulara karşı görüşlerini derinleştirmede ve batının toplumdaki bireylere etkisini belirtmek için kullanmıştır. Bununla, Irak toplumunun doğru olamayan siyasetinden dolayı toplumun maruz kaldığı toplumsal olgu ve hastalıkları ele almak istemiştir. 3. Romanlarındaki diyalog, kahraman ve ikinci derecedeki kişilerin dış ve iç karakterlerine, kişiler arasındaki çatışma esnasında olayları tetikleyen durumlara ışık tutup betimleyerek sanatsal görevini yerine getirmiştir. 4. Romancı, kişilerin iç ve dış karakterlerini betimlemede sinema tekniğini kullanmıştır. Bu durum diyaloglara daha fazla canlılık vermiş, okuyucu daha büyük bir heyecanla romandaki olayların aktarımını takip etmiştir. Okuyucu kişilerin iç duygularını, düşüncelerini okuyarak adeta onlarla birlikte yaşar. 5. Germiyani, çeşitli edebi türleri bir arada kullanmaktan geri durmaz. Zaknemut romanında gördüğümüz gibi, romanlara estetik bir değer katan roman metni içinde şiire yer vermesi bunun en güzel örneğidir. 6. Germiyani, romanlarındaki diyalogları bazen halk diliyle vermektedir ki bu, toplumsal yaşantının romanlarındaki etkisini ortaya koymaktadır. 7. Romantik savaş edebiyatı karakteri onun romanlarında kendini göstermektedir. Bu da Irak toplumundaki bireyin, dış devletlerin bozgunculuğu ve içsel sorunlardan dolayı yaşamış olduğu krizlerden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we examine dialog within novels of Tahsin Germiyani. He used dialog in his novels as a main technical method to reveal the artistic construction. We try to find out how Tahsin Germiyani used dialog as a technical in his novels. Although he wrote seven novels, we focused on his three novels: (el-huznu'l-vesim, Evladu'l-Yahudiyye ve Zaknemut). This study is composed of five chapters. After we dwelt on the definition of dialog an gave some examples about it , we examine his life and his Works in chapter introduction. In the second chapter, we outlined his three novels which constitutes the subject of this study. In third chapter, we discussed heroes, story arc and dialogs of the place and the time in his novels