Kıraat ilmi açısından Celâleyn tefsiri
The Jalalayn exegesis in terms of recitation scientific
- Tez No: 445757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kıraat ilmi, Kur'ân'ın anlaşılmasında önemli bir yere sahiptir. Hem Kur'ân ayetlerinin tefsiri ve okunması açısından hem de ortaya koyduğu anlam zenginliği bakımından önemlidir.İki ayrı ilim adamı tarafından yazılan Celâleyn tefsiri, günümüze kadar her dönemde çokça istifade edilen bir kitap olmuştur. Celâleyn müfessirlerinin İslami ilimlere karşı olan derin bilgileri sayesinde, dil ve üslup gibi bakımlardan çok faydalı bir kitap ortaya konmuştur. Çalışmanın birinci bölümü, araştırma konusunda genel bilgileri ve yazarların hayatlarını içerir. İkinci bölüm ise Celâleyn tefsiri hakkında tanıtım amaçlı genel bilgileri içermektedir. Ayrıca bu bölüm içerisinde kıraat ilminin doğuşu, gelişimi, tarihi seyri, kıraat çeşitleri ve kıraat imamları gibi konular da bulunmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise Celâleyn tefsirindeki kıraatlerin konu ve sıhhat açısından genel değerlendirilmesi mevcuttur. Yine bu bölüm içerisinde kıraat farklılıklarına sebep olan konular başlıklar altında ele alınmış ve incelenmiştir. Son olarak çalışmamızda Celâleyn Tefsiri kıraatler açısından değerlendirilmiş ve kıraatlerin tefsirde nasıl ele alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recitation science has an important place in the understanding of the Qur'an. Also it is important in terms of both exegesis of the Qur'anic verses and its reading, and the richness of meaning that put forward. The Jalalayn exegesis which written by two scholars has always been a benefited book in each period till today. Thanks to Jalalayn exegetes' profound knowledge in the İslamic sciences a very useful book has been revealed in the sense of features such as language and expression. The first part of the study, the part that contains general information about research and the authors' lifes. As to the second part, it involves general information on an introductory basis about Jalalayn exegesis. Further, the part includes issues such as the birth of the recitation science, its development, historic process, recitation types and recitation imams. The last part of the study contains general evaluation of the recitations in Jalalayn exegesis in terms of subject and exactness. However, in this section has been handled the issues that cause differences in recitation under the titles and examined. In conclusion, in our study Jalalayn exegesis has been evaluated in terms of the recitations and determined that how approach to the recitation in this exegesis.