Van depremi sonrası geçici barınma çözümleri (Bir örnek olgu olarak konteyner kentler ve bu kentlerde kalan ailelerin yaşadıkları sosyal ve ekonomik sorunlar üzerine bir çalışma)
The solutions temporary housing after eartquake in Van (A case study on social and economical problems experienced by families living in container cities)
- Tez No: 445765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma 2011'de Van kentinde gerçekleşen depremler sonrası kurulan konteyner kentlerdeki depremzedelerin yaşamlarındaki değişimlere ve sorunlara odaklanmıştır. Çalışma dört konteyner kente toplamda 100 kişiyle gerçekleşmiştir. Çalışmanın öncelikle bir risk biçimi olarak afet ve toplum ilişkisi, kentleşme ile afet ilişkisi incelenmiş, depremin ekonomik etkileri, deprem ve toplumsal cinsiyet ilişkisi, deprem din ilişkisi ve son olarak afet kültürü başlıkları altında depremin sosyal ekonomik ve toplumsal boyutları tartışılmıştır. Dünya'da, Türkiye' de ve Van'da gerçekleşen depremlere dair bilgiler verilmiş, bulgular bölümünde de konteyner kentlerden elde edilen veriler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Depremzedelerin, hayatlarına devam ettikleri yeni bir yaşam alanı olan konteyner kentlerde nasıl bir düzen kurdukları, ne tür alışkanlıklar edindikleri, yaşamlarında nelerin değişip nelerin değişmediği sorularına cevap aranmıştır. Bunlara ek olarak konteyner kentlerde depremzedelerin yaşadıkları hayatın ve sorunların bir tespitini ve onların hayatlarında meydana gelen değişimler ortaya konulmuştur. Konteyner kentlerden elde edilen bulgular ışığında depremzedelerin hayatında birçok alanda değişim olduğu ortaya çıkarken, depremin yıkıcı etkilerinin yoksul, eğitimsiz ve daha kırılgan kesimlere daha ciddi zararlar verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has focused on the changes and problems on the lives of earthquake victims living in the container cities which have been established after the earthquakes occurred in the city of Van in 2011. The study has been conducted in four container cities on 100 people in total. In the study, relation between disasters and society, and relation between urbanization and disasters have been studied, at first, as a form of risk; and socio-economic and social extents of the earthquake have been discussed under the titles of economic effects of the earthquake, relation between earthquake and gender, and, finally, the disaster culture. Information about earthquakes in the World, Turkey and Van has been given, and, in the findings section, evaluations have been made in the light of the data acquired from container cities. Answers have been sought for the questions what kind of a life earthquake victims had built in the container cities which are new living spaces where they move on to their lives, what kind of habits they had formed and what has changed or not in their lives.In addition to these, a determination of lives and problems that earthquake victims live in container cities, and changes in their lives have been revealed. In the light of the findings acquired from container cities, while it appears that there have been changes on many aspects in lives of earthquake victims, it has been seen that devastating effects of the earthquake had been causing more severe damages to the poor, uneducated and relatively more vulnerable people.