Sarf ilminde el-Mâzinî ve et-Tasrîf adlı eseri
Al-Mazini and his work named at-Tasrif in the morhpology science
- Tez No: 445766
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sarf ilmi, ilk dönemlerde nahiv ilminin bünyesinde onun konuları arasında mülahaza edilerek ele alınıyordu. Nitekim gramer alanında günümüze ulaşan ilk kitap olan Sibeveyhi'nin el-Kitab'ında bu durum açık bir şekilde görülmektedir. Bundan sonra sarf alanında birtakım müstakil eserler kaleme alınmışsa da bunlar günümüze ulaşamamıştır. Fakat müstakil olarak kaleme alınan bu eserler arasında günümüze ilk ulaşan Ebû Osman el-Mâzinî'nin et-Tasrîf adlı kitabı olmuştur. Ebû Osman el-Mâzinî de bu sayede sarf ilminin kurucusu sayılmıştır. el-Mâzinî'nin, et-Tasrif adlı eseri bir sarf mukaddimesi olup Sibeveyhi'nin el-Kitab'ındaki sarfla ilgili dağınık meseleleri bir araya getirmiştir. Bu eser gayet veciz bir kitaptır.
Özet (Çeviri)
The morhpology science, in the first period, was handled by considering within the scope syntax among its subjects. Hence, in grammar space, Sibeveyhi whom the book is called al-Kitab which the fist book having reaching today where this case has been seen obviously. After then, although in morhpology branch some separate works were written, these works have not survived. But, the first book, among these works which were written separate works, reaching today is Abu Uthman al-Mâzinî's work named at-Tasrif. Thanks to this, Abu Uthman al-Mâzinî is considered the founder of the morhpology science. Al-Mazini's work named at-Tasrif is a morhpology preface and this work has collected disorganized issues about morhpology in Sibawayh's work named al-Kitab. This book is very concise book.