Said Nursî'de şer problemi
The evil problem in Said Nursi
- Tez No: 445770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECHİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada ele aldığımız kötülük problemi konusu, Antikçağ'dan 20.yy.'a kadar birçok teolog, Filozof ve düşünürün çözüm bulmaya çalıştığı çok köklü ve bir o kadar da derin bir meseledir. 19. asır ile 20. Asır arasında yaşamış olup, döneminin önemli şahsiyetlerinden biri olan Said Nursî'nin de eserlerinde önemle üzerinde durduğu konulardan biri, bu çalışmamızda ele almaya çalıştığımız kötülük problemi konusudur. Bu anlamda, Nursî'nin kötülük problemine dair görüşleri, bizce üzerinde çalışılmayı hak eden bir konumdadır. Bu tezin amacı, Nursî'nin hayatı, eserleri, talebeleri ve yaşadığı dönemin, siyasi sosyal ve kültürel ortamına kısaca değinmekle beraber, onun kötülük problemine dair getirdiği çözümler ve bu konu hakkındaki görüşleri üzerinde inceleme ve araştırmada bulunmaktır. Ayrıca Nursî'nin kötülükle ilgili bazı görüşleri bir kısım Filozof ve Kelâm ekolleriyle birlikte karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele alınmaya çalışılmıştır.Çalışmamızda genel olarak kötülüğün tanımı, mahiyeti, var olmasının hikmeti, yokluğu ve göreceliği gibi konulara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Said Nursi, one of the most important figure of the 19th and 20th century, gained a reputation that can be considered early. One of the issues that Nursi focused on with a great importance is the problem of evil that we try to address in our study. Nursi's ideas about the problem of evil that deserves to study. The aim of this thesis is to focus on Nursi's life, works, students and the political social situation of the period that he lived, this thesis also focuses on the solutions that he brought about the problems of evil and his ideas about that subject. In addition, some comments about the evils of Nursi was tried to be addressed through a comparative approach with a number of philosophers and theological schools.In our study, it has been focused on the definition, nature and absence of evil and relativity.