Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Saatleri Ayarlama Enstitüsü' romanının söz dizimi bakımından incelenmesi
Analysing novel of 'Saatleri Ayarlama Enstitüsü' in terms of syntax, written by Ahmet Hamdi Tanpınar
  1. Tez No: 445769
  2. Yazar: HÜSEYİN SÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Saatleri Ayarlama Enstitüsü; Tanpınar'ın hemen hemen bütün eserlerinde var olan zaman kavramı, uzun tümceleri ve romanda yer alan metafizik eğilimlerle özenle incelenmesi gereken Türkçenin başyapıtlarından birisidir.. Bu bağlamda, Tanpınar'ın bu değerli eserini belirtme ve yargı gruplarından hareketle söz dizimi bakımından incelemek ve Tanpınar'ın üslubu hakkında bilgi sahibi olmak çalışmanın amacını oluşturmaktır. Çalışmada ayrıca, belirtme ve yargı gruplarının görünümü, Chomsky'nin Üretici Dönüşümsel Dilbilgisi Kuramının ilk evresinde geliştirilen 'ağaç çizim'lerle betimlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
''Saatleri Ayarlama Enstitüsü'' contains concept of time, long sentences and emphasis of metaphysic such as nearly all works of Tanpınar so This novel is needed to analyze meticulously. It is one of masterpieces of Turkish Literature. Aim of this work is understanding syntax and tone of Tanpınar. There is supported by ''tree artwork'' to describe the novel.