Legg – Calve - Perthes hastalarında tönnıs üçlü osteotomi orta dönem sonuçlarımız
Mid-term result of tonnis triple osteotomy for Legg – Calve - Perthes disease
- Tez No: 445772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Legg-Calve-Perthes hastalığı, tanımlanmasının ardından 100 yılı aşkın süre geçmesine rağmen etiyolojisi ve tedavisi netlik kazanmamış çocukluk çağı femur başı avasküler nekrozudur. Bu çalışmanın amacı LCP hastalarında Tönnis'in tanımladığı üçlü osteotomi ameliyatının orta dönem sonuçlarını değerlendirmektir. 2007-2011 yılları arasında, LCP tanısıyla hastanemizde takip edilip ameliyat edilen 43 hastayı çalışmamıza dahil ettik. Hastaların ameliyat esnasında ortalama yaşları 9,4 yaş olup hastaların ameliyattan sonra ortalama takip süresi 33,5 aydır. Ameliyat öncesi hastaların 38'i Herring Tip C (% 88,4), 1 hasta (% 2,3) Tip B/C ve 4 hasta (% 9,3) Tip B olarak evrelendi. Ameliyat sonrası kötü prognozla eşdeğer Stulberg evre IV/V kalça sadece 4 hastada (% 9,3) saptandı.
Özet (Çeviri)
Although over 100 years passed through the identification, etiology and treatment of Legg-Calve-Perthes disease, which is a childhood femoral head avascular necrosis, is not clearly understood. The aim of this study is to evaluate mid-term results of Tonnis triple osteotomy in patients with LCP disease. Between 2007 and 2011, 43 patients with LCP disease were operated during follow-up in our hospital. The mean age of patients during the surgery was 9,4 years and the mean follow-up time after the surgery was 33,5 months. Before surgery 38 patients (88,4%) were classified as Herring C, 1 patient (2,3%) was Herring B/C and 4 patients (9,3%) were Herring B. After triple osteotomy Stulberg IV/V hip which is equivalent to poor prognosis found only in 4 patients (9,3%). 16 patients (37,2%) were Stulberg type III and 23 patients (53,5%) were Stulberg type I/II that means good prognosis.