Kırgız epik anlatılarında çatışma unsurlarının incelenmesi
Investigation of the elements of conflict in kyrgyz epic narratives
  1. Tez No: 590242
  2. Yazar: OSMAN TURAN ARIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Epik anlatılar; bir toplumdaki yazılı olmayan kuralları, gelenekleri, inançları, kolektif bilinç ile yansıtan kahramanlık konulu halk edebiyatı metinleridir. Folklor disiplini son iki yüz yılda oluşmuştur. Bu dönem boyunca halk edebiyatı metinlerinin yapısını, çözümlemek için birçok çalışma ortaya konulmuştur. Bu çalışmalar destan ve masal gibi halk edebiyatına ait türleri incelemektedir. Çalışmaların amacı yapısal bir çözümleme modeli teklif etmektir. Günümüzde modern edebiyat ürünlerinin incelenmesinde denenen yöntemler halk edebiyatı metinleri içinde kullanılmaktadır. Çatışma ögesi ise bu noktada devreye girer. Bir arzu nesnesi etrafında şekillenen çatışmanın tarafları vardır. Bu taraflar ülkü değer ve karşıt gücü sembolize eder. Ayrıca çatışma alegorik boyutta da gerçekleşir. Bunun en önemli sebebi epik anlatıların çok katmanlı yapısıdır. Tezde Kırgız epik anlatılarının çözümlemesi zihniyet, olay, kişiler, zaman ve mekân unsurları dikkate alınarak yapılmıştır. Her unsur çatışma ögeleri bakımından değerlendirilmiştir. Böylece epik anlatılar için yeni bir inceleme metodu ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epic narratives; folk literature texts on heroism reflecting unwritten rules, traditions, beliefs and collective consciousness in a society. Folklore discipline has been formed in the last two hundred years. During this period, many studies have been put forward to analyze the structure of folk literature texts. These studies examine the genres of folk literature such as epics and fairy tales. The aim of the studies is to propose a structural analysis model. Today, the methods used in the study of modern literary products are used in folk literature texts. The conflict element is activated at this point. There are parties to the conflict shaped around an object of desire. These parties symbolize ideal value and opposing power. The conflict also takes place on an allegorical scale. The most important reason for this is the multi-layered structure of epic narratives. In the thesis, the analysis of Kyrgyz epic narratives has been made by considering the mentality, events, people, time and space elements. Each element was evaluated in terms of elements of conflict. Thus, it is aimed to introduce a new method of investigation for epic narratives.