Okul öncesinde özel gereksinimi olan ve olmayan çocukların matematik performanslarının öğretmen görüşüne dayalı olarak belirlenmesi
Determining pre-school children with and without special needs the math performances based on the teacher's opinion
- Tez No: 671298
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarının yürütüldüğü okul öncesi sınıflarda eğitim gören özel gereksinimi olan ve olmayan öğrencilerin matematik performanslarının öğretmen görüşüne dayalı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçtan hareketle öncelikle geçerliği ve güvenilirliği ispatlanmış bir ölçme aracının alanyazına kazandırılması, okul öncesi sınıflardaki öğrencilerin matematik performans düzeylerinin belirlenmesi ve matematik performans düzeylerinde farklılık oluşturan değişkenlerin ortaya konulması hedeflenmiştir. Ölçek geliştirme aşamaları dikkate alınarak hazırlanan çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu amaçsal örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmanın amaçları doğrultusunda öncelikle madde havuzu oluşturulmuş, uzman görüşü alınarak ölçeğin pilot uygulama formu oluşturulmuştur. Daha sonra geçerliğe ve güvenirliğe ilişkin analizlerin yapılması ve ölçme aracının nihai formunun oluşturulması için bağımsız anaokullarında hizmet veren 194 öğretmenden 970 öğrenciye ilişkin veri toplanmıştır. SPSS paket programına aktarılan veriler üzerinde normal dağılıma ilişkin varsayımlar incelenmiş ve uygun istatistiksel işlemler kullanılarak analizler yapılmıştır. Çalışmanın ilk amacı doğrultusunda öncelikle, geliştirilen üç alt formdan oluşan Matematik Performansı Değerlendirme Aracı'nın (MAPEDA 36-72 Ay) kapsam ve yapı geçerliği analizleri ile geçerlik; Cronbach alfa, iki yarı test, alt-üst %27 ve madde toplam korelasyonu analizleri ile güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapı geçerliği analizi için yapılan AFA ile ölçeğin faktör yapıları belirlenmiş; 5 faktörlü 27 maddelik MAPEDA (36-48 Ay), 5 faktörlü 34 maddelik MAPEDA (49-60 Ay) ve 5 faktörlü 34 maddelik MAPEDA (61-72 Ay) formları elde edilmiştir. MAPEDA'nın (36-72 Ay) açıklanan toplam varyans değerleri; MAPEDA (36-48 Ay) formu için %66, MAPEDA (49-60 Ay) formu için %71 ve MAPEDA (61-72 Ay) formu için %73'tür. DFA ile test edilen uyum değerlerinin (RCI, CFI, NFI, NNFI, IFI, RF, RMSEA, RMR, SRMR, GFI, AGFI) her bir alt form için mükemmel uyum gösterdiği görülmüştür. MAPEDA (36-72 Ay) için yapılan güvenirlik analizleri sonucunda Cronbach α güvenirlik değerleri; MAPEDA (36-48 Ay) formu için .98, MAPEDA (49-60 Ay) formu için .99 ve MAPEDA (61-72 Ay) formu için .99, iki yarı test güvenirliği r değerleri; MAPEDA (36-48 Ay) formu için .97, MAPEDA (49-60 Ay) formu için .96 ve MAPEDA (61-72 Ay) formu için .96 bulunmuştur. MAPEDA'nın (36-72 Ay) her bir alt formu alt-üst %27 güvenirlik p değeri .05 düzeyinde anlamlı bulunurken madde toplam korelasyon değerlerinin alanyazında belirtilen kriterleri sağladığı tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci amacı doğrultusunda okul öncesi kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarının yürütüldüğü sınıflarda eğitim gören öğrencilerin matematik performans düzeyleri MAPEDA (36-72 Ay) ile değerlendirilmiş ve öğrencilerin çoğunun (%51) çok düşük ve düşük matematik performans düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmanın son amacına yönelik kaynaştırma/bütünleştirme uygulamaları yürütülen okul öncesi sınıflarında eğitim gören öğrencilerin matematik performans düzeyleri; aileye (aile gelir düzeyi, anne baba eğitim düzeyi, ailedeki çocuk sayısı), öğrenciye (cinsiyet, eğitim alma süresi, tanı durumu), öğretmene (cinsiyet, yaş, mesleki kıdem) ve sınıfa (sınıf mevcudu, tanılı öğrenci sayısı, yardımcı/gölge öğretmen durumu) yönelik değişkenlere göre değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; aile gelir durumu, öğrenci cinsiyeti, öğrencinin tanı durumu ve yardımcı/gölge öğretmen durumunun MAPEDA'nın (36-72 Ay) her bir alt formunda öğrencilerin matematik performans düzeyleri üzerinde anlamlı farklılıklara yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the mathematical performances experienced by students with and without special needs and enrolled in inclusive pre-school classrooms based upon the teacher's opinion. With this purpose, it is specifically aimed to introduce a measurement tool with proven validity and reliability to the relevant literature, to determine the mathematical performance levels of students in pre-school classes and to reveal the variables that make a difference in learners' mathematics performance. In this study which is designed according to suggested steps for developing a survey, the descriptive survey model is employed. The study group is determined by purposeful sampling method. In line with the aims of the study, firstly, an item pool is constructed, and the pilot application form of the scale is created by considering the expert opinion. Afterwards, in order to conduct the validity and reliability analysis and to finalize the measurement tool, the data about 970 students are collected by means of 194 teachers serving in independent kindergartens. The assumptions of normal distribution are examined on the data transferred to the SPSS package program, and the analyses are done by using appropriate statistical processes. Regarding the first purpose of the present study, the validity analysis of the Math Performances Assessment Tool (MPAT 36-72 Months) which consists of three subforms is conducted by means of content and construct validity analysis; the reliability analysis of the tool is done by means of Cronbach's alpha reliability, two-half tests reliability, lower-upper 27% reliability, and item-total correlation reliability analysis. Factor structures of the scale are determined by using EFA for construct validity analysis; the form of MPAT (36-48 Months) with 27 items and 5 factors, the form of MPAT (49-60 Months) with 34 items and 5 factors, the form of MPAT (61-72 Months) with 34 items and 5 factors are obtained. The explained total variance values of MPAT (36-72 Months) are as follows; 66% for MPAT (36-48 Months) form, 71% for MPAT (49-60 Months) form and 73% for MPAT (61-72 Months) form. It is observed that the fit values tested with CFA (RCI, CFI, NFI, NNFI, IFI, RF, RMSEA, RMR, SRMR, GFI, AGFI) show perfect fit for each subform. As a result of the reliability analysis for MPAT (36-72 Months), the Cronbach α reliability values are found as; .98 for MPAT (36-48 Months) form, .99 for MPAT (49-60 Months) form and .99 for MPAT (61-72 Months) form; the two half-test reliability r values are found as; .97 for MPAT (36-48 Months) form, .96 for MPAT (49-60 Months) form, and .96 for MPAT (61-72 Months) form.It is found that each sub-form of MPAT (36-72 Months) is significant at the lower-upper 27% reliability with a p value of .05, while the item total correlation values are found to meet the criteria specified in the literature. In line with the second purpose of the study, the mathematics performance levels of the students studying in inclusive pre-school classrooms are evaluated with MPAT (36-72 months) and it is determined that most of the students (51%) have very low and low levels of mathematics performance. As for the last purpose of the current research, the mathematics performance levels of the students studying in inclusive pre-school classrooms are evaluated according to the related variables such as family (family income level, parental education level, number of children in the family), student (gender, duration of education, diagnosis status), teacher (gender, age, professional seniority) and class (class size, number of diagnosed students, assistant/shadow teacher status). According to the results of analysis it is determined that family income, student gender, student's diagnosis status and assistant/shadow teacher status in each sub-form of MPAT (36-72 Months) cause significant differences on students' math performance levels.