Proje temelli yaklaşıma dayalı erken müdahale programının üstün yetenekli çocukların problem çözme becerisine etkisi
The effect of project based approach in early intervention programme on problem solving ability of gifted children
  1. Tez No: 445812
  2. Yazar: AHMET BİLDİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE KARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada proje temelli yaklaşıma dayalı hazırlanan erken müdahale programının üstün yetenekli çocukların problem çözme becerisine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni İzmir ilinde 30 ilçede Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarına devam eden 48-72 ay yaş aralığında bulunan çocuklardan oluşmaktadır. Gerçek deneme modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu deneme modeli şeklinde düzenlenen araştırmada, iki çalışma grubu oluşturulmuştur. Birinci araştırma grubu ülkemizde okulöncesi dönemde uygulanabilecek güncel zeka testi bulunmamasından dolayı öncelikle Renkli Progresif Matrisleri testi güvenirlik ve geçerlik çalışmaları için düzenlenmiştir. Bu örneklem grubu İzmir ilinin 8 ilçesinde bağımsız 15 anaokulunda eğitim almakta olan 48-72 ay grubu toplam 640 çocuktan oluşmuştur. İkinci araştırma grubu ise Proje Temelli Eğitim programı uygulaması için düzenlenmiştir. İkinci araştırma grubunda okul öncesi dönemdeki üstün yetenekli çocukları belirleyebilmek için Aday Formu, Metropolitan Olgunluk Testi'nin sözel bölümü ve Renkli Progresif Matrisleri Testi uygulanmıştır. Uygulama sonrasında deney grubu için 23 çocuk, kontrol grubu için 21 çocuk belirlenmiştir. Çocukların problem çözme becerilerini ölçmek için Problem Çözme Becerileri Ölçeği uygulanmıştır. Renkli Progresif Matrisleri Testi güvenirlik analizlerinde test-tekrar test güvenirliği ve paralel form güvenirliği hesaplanmıştır. Geçerlik analizleri için Renkli Progresif Matrisler Testi ile Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, WISC-R ve TONI-3 testleri arasında ilişki düzeyi Pearson Momentler Çarpımı formülüyle saptanmıştır. Deney ve kontrol grubunun Problem Çözme Becerileri Ölçeği puanlarının öntest ve sontest analizlerinde t-testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Renkli Progresif Matrisler Testinin güvenilir ve geçerli bir test olduğu, projeye dayalı uygulanan müdahale programının üstün yetenekli çocukların problem çözme becerilerini arttırmada önemli bir etkisinin olduğu ve problem çözme becerileri üzerinde kalıcı bir etki yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyse the effect of project base approach in early intervantion programme on problem solving ability of gifted and talented children. The universe of the research involves kindergarden children in the range of 48-72 months of age, connected to the ministary of education in 30 towns in İzmir city. In this research pretest-posttest control group experimental design was used and two study groups were formed. First research group, as in our country there are no current Iq tests for preschoolers, was arranged for relaibility and validity studies for color progressive matrices. This sample group consisted of 640 children in the range of 48-72 months of age in 15 kindergardens in 8 towns in İzmir. The second research group was formed for Project Based Education Programme aplication. In secon research group, Candidate Form, Metropolitan Maturity Tests',Verbal part and Color Progressive Matrices Test, were applied in order to determine gifted and talented preschool children. Afted the application 23 children for experiment group and 21 children for control group was determined. To measure childrens' problem solving abilities, Problem Solving Skills Scale was implemented. In Color Progressive Matrices Test's relaibility analysis, test-retest relaibility and paralel form relaibility were calculated. For validity analysis the relation between Color Progressive Matrices and Bender-Gestalt Visual Motor Test, WISC-R and TONI-3 Tests were determined by using Pearson Moments Multiplication Formula. In pretest and posttest grade analysis of the experiment and control groups' Problem Solving Skills Scales, t-test was used. Research results indicated that it was identifed Color Progressive Matrices test was reliable and valid, the project based intervention programme had significant impact on increasing problem solving skills of gifted and talented children, and it created a perminent effect on problem solving abilities.