Temel işlem becerisi ve hesaplama güçlüğü test uyarlaması
Basic mathematics skills and adaptation of calculation difficulty tests
  1. Tez No: 445817
  2. Yazar: BİRGÜL DAMLA BABER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN OLKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tezde, asıl formu Felemenkçe olan hesaplama güçlüğü testinin, Türkçe uyarlaması ve geçerlik güvenirlik çalışması yapılmıştır. Uyarlanan testin asıl formu üç düzeyde hazırlanmış ve her bir düzey hazırlandığı sınıfın bir üst kademesindeki sınıfa uygulanmıştır. Böylece testin ölçtüğü özellikler bakımından yaşıtlarının gerisinden gelen öğrencilerin tespiti yapılmıştır. Matematiğin bilişsel alt becerileri (MBAB) testi olarak isimlendirilen testlerin birinci düzeyi ilkokul üç, ikinci düzeyi ilkokul beş ve üçüncü düzeyi altıncı sınıf öğrencilerine uygulanarak hesaplama güçlüğü olan öğrenciler belirlenmiştir. Uyarlanan testlerin her biri hazırlandığı sınıf ve bir üst kademedeki sınıf düzeyine uygulanmıştır. Bunun yapılmasındaki amaç hesaplama güçlüğü olan öğrencileri tespit ederken, sınıflar arasında testte yer alan bölümlerle ya da testin tamamıyla ilgili anlamlı bir farkın olup olmadığını belirleyebilmektir. Çalışma; MBAB1. düzey testinin uygulandığı 162 tane ikinci sınıf öğrencisi, 172 tane üçüncü sınıf öğrencisi; MBAB2. düzey testinin uygulandığı 222 tane dördüncü sınıf öğrencisi, 189 tane beşinci sınıf öğrencisi ve MBAB3. düzey testinin uygulandığı 234 tane altıncı sınıf öğrencisi, 224 tane yedinci sınıf öğrencisi olmak üzere toplamda 1183 öğrenciye uygulanmıştır. Tarama Modeli'nde betimsel bir araştırma ile gerçekleştirilen bu çalışmada öncelikle 'Matematiğin Bilişsel Alt Becerileri Testleri'nin dilsel eşdeğerliliği incelenmiştir. Bunun için ilk olarak, orijinal testin Türkçeye çeviri işlemleri yapılmıştır. Çeviri işlemleri ve uygulamanın yapılmasından sonra gerekli istatistiksel analizler incelenmiştir. Ölçeğin güvenirlik çalışmaları için aritmetik ortalama, standart sapma değerleri, iç tutarlılık katsayısı, madde analizleri ve bağımsız örneklem t-testi işlemleri yapılmıştır. Ayrıca testlerin orijinal formlarından elde edilen standart sapma, aritmetik ortalama ve madde güçlük indeksleriyle uyarlanan formdan elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Geçerlilik çalışmaları için Matematik Eğitimi ve Ölçme Değerlendirme Anabilim Dalı alanında uzman akademisyenlerin görüşleriyle kapsam ve görünüş geçerliğine bakılmış ve testteki her bir maddenin ayırt edicilik gücü hesaplanmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen sonuçlara göre MBAB1 testi KR20 güvenirlik katsayısı .94, MBAB2 ve MBAB3 güvenirlik katsayısı .95 olarak bulunmuştur. Testlerin iç tutarlılıklarının yüksek ve aritmetik ortalama ile standart sapma değerlerinin orijinal formdan elde edilen değerlerle benzer özelik gösterdiği söylenebilir. Uzman görüşlerine göre kapsam ve görünüş geçerliliği ile dilsel eşdeğerlik çalışmaları yeterli düzeydedir. Elde edilen sonuçlara göre testlerin uygulandığı 1183 öğrenciden temel işlem becerilerinde ve hesaplamada güçlük çeken; MBAB1 testinde 14, MBAB2 testinde 18, MBAB3 testinde ise 10 öğrenci olmak üzere toplamda 42 öğrencide bu durumun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt the original form of Dutch calculation difficulty tests in to Turkish for elementary and middle school children (8-13) through reliability and validity. The original versions of these tests were prepared in 3 levels and each level of the test was applied to the students in the next grade level. Thus, students who are behind their peers were determined according to the features measured in these tests. The first level of these tests, which is called the lower cognitive skills in mathematics, was administered to 2nd grade students in primary school, the second level was administered to 4th grade students and the third level was administered to 6th grade students in middle school. Hence, students having difficulties in calculating were determined. Each Turkish version of the tests were applied to the grade for which they were designed for as well as the next grade level. The aim of applying these tests to both grades is to find out if there are any significant differences between grade levels. The study was conducted with 1183 students in total. First level of Calculation Difficulty test (MBAB) was applied to 162 first grade students and 172 2nd grade students, MBAB 2nd level test was applied to 222 4th grade students and 189 5th grade students, whereas MBAB 3rd level test was applied to 234 6th grade students, and 224 7th grade students. In this study survey and descriptive research design was used. For the adaption of original forms, Calculation Difficulty tests were translated into Turkish. After the process of translations, statistical analyses were done. For reliability studies of“Calculation Difficulty Tests”, arithmetic average, standart deviation values, internal consistency coefficients (Kuder-Richardson 20), item discriminations were calculated and independent samples t-test were used to check for grade level differences. Also arithmetic average, standart deviation, internal consistency coefficients values of the original forms were compared with the adapted form's values and the results were found similar in both forms. In reliabilty study content validity and face validity were provided by expert's judgments. No statistically significant difference was found when t-test was used between students in consecutive grades to whom the same tests were applied. Out of the 1183 students in this study 42 were identified as having difficulties in basic calculations . Of these 42, 14 were in MBAB1, 18 in MBAB2 and 10 in MBAB3 test.