OECD ülkelerinin enerji etkinliklerinin ve dinamiklerinin incelenmesi
Investigation of energy efficiency and dynamics of OECD countries
- Tez No: 445821
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu çalışmada OECD ülkelerinin enerji piyasası incelenmiş ve piyasanın durumuyla ilgili istatistiki bilgilere yer verilmiştir. Bu kapsamda veri zarflama analizi yöntemiyle OECD ülkelerinin enerji piyasasına yönelik 2010-2014 dönemi için etkinlik analizi gerçekleştirilmiştir. OECD ülkeleri kişi başı gayri safi yurtiçi hasılalarına göre iki gruba ayrılarak analizde yer almıştır. Dört farklı veri zarflama analizi modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan bu modeller girdi yönlü CCR, BCC modelleri ve aylak tabanlı istenmeyen çıktı modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar modeller ve gruplar bazında karşılaştırılmıştır. Daha sonra enerji etkinliğini etkileyen faktörler ve bu faktörlerin etki ağırlıkları ikili lojistik regresyon analiziyle belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda veri zarflama analizi ve lojistik regresyon analizi yöntemlerinin OECD ülkelerinin enerji etkinliklerinin değerlendirilmesinde ve enerji etkinliğini etkileyen dinamiklerin belirlenmesinde anlamlı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy market in OECD countries is examined and the statistical information about the state of the market is provided. In this context, the efficiency analysis of OECD countries' energy market for the period 2010-2014 is carried out with data envelopment analysis method. OECD countries is involved in the analysis being divided into two groups with regard to their gross domestic product per capita. Four different data envelopment analysis models have been developed. These models are evaluated by using input oriented CCR, BCC models and slack based undesirable output model. The results are compared on the basis of models and groups. Then, the factors influencing energy efficiency and their effect weights are determined with binary logistic regression analysis. As a result, the study observed that data envelopment analysis and logistic regression analysis methods give substantial results in evaluating energy efficiency of OECD countries and determining the dynamics that affect energy efficiency.