Çağdaş sanat ve yeni medya bağlamında ostranenie olgusu ve bir fotoğraf projesi
The ostranenie phenomenon in the context of contemporary art and new media and a photography project
- Tez No: 686543
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMBER RANA ESKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Fotoğraf sanatının, Rus Avangart sanatçılarının üretimleriyle kazanmış olduğu potansiyel, yeni medyanın zengin üretimlerinde kendine yer edinmiştir. Viktor Şklovski'nin 1917 yılında yayınlamış olduğu Teknik Olarak Sanat makalesinde tanımlanan Ostranenie olgusu, dönemin fotoğraf sanatçısı Aleksandr Rodçenko'nun bakış açısında yeni bir form kazanmış ve fotoğraf tarihinin bir dönüm noktası haline gelmiştir. Rusya'dan Bauhaus'a, oradan da dünyaya yayılan formalist bakış açısı, bilgisayarların ve internetin kitlelere mal olmasıyla Cyberspace'te yeni bir ortam edinmiştir. Çağdaş Sanat ve Fotoğraf ortamında Ostranenie olgusu, algımızı uyandırmaya, bakış açılarımızı tazelemeye, normalleşmeye meydan okumaya devam etmektedir. Bu tezde; Ostranenie olgusu, Konstrüktivist fotoğraf sanatçılarının avangart eğilimleri, Formalist sanat anlayışı ve Lev Manoviç'in Yeni Medya Prensipleri araştırılmıştır. Böylece Ostranenie olgusunun güncel konumu tanımlanmıştır. Bunun yanı sıra kuramsal çalışmaların paralelinde Dördüncü Boyutun Dispersiyon Küpü başlıklı proje ve sergilenmesi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The art of photography has gained potential with the productions of Russian Avant-garde artists. Therefore, this potential has taken its place in the rich productions of New Media. The phenomenon of ostranenie defined in Viktor Shklovsky's article on Art as Device, which was published in 1917, gained a new form in the perspective of Alexander Rodchenko and became a turning point in the history of photography. The formalist perspective spreading from Russia to the Bauhaus and from there to the world has acquired a new environment in cyberspace with computers and the internet reaching the masses. In the digital era, which contemporary art benefits from photography with different functions, the phenomenon of ostranenie continues to awaken our perception, refresh our perspectives, and challenge normalization. In this thesis, the phenomenon of Ostranenie, the avant-garde tendencies of the Constructivist photographers, the formalist understanding of art and Lev Manovich's New Media Principles were analyzed. Thus, the current positioning of the Ostranenie case was defined. In parallel with the theoretical studies, the project titled Dispersion Cube of Fourth Dimension and its exhibition were designed.