Yeni medya sanatı: Teknoloji-sanat birlikteliği
New media art: Technology-art association
  1. Tez No: 582998
  2. Yazar: DEREN ÜMİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanlık tarihinde, teknoloji ile sanat her zaman etkileşimde olmuştur. Teknoloji ile sanat arasındaki etkileşim gün geçtikçe artmıştır. Günlük hayatımızda teknolojinin etkilerini düşünerek bunu anlamak mümkündür. 20.yy. sonlarında gelişen yeni medya ve dijital iletişim teknolojisi, dış dünyayı anlamada yeni kavrayışlar sunmuştur. Bu çalışma, teknolojiyle bireyin buluştuğu yerde, gerçekliğin kavrayışı ve ortaya çıkan sinerjinin sanatların doğasına nasıl etki ettiği üzerine bir değerlendirmedir. Bu bağlamda Yeni Medya Sanatı ile toplumun dijitalleştirilmesi, kültürün medyalaştırılması, teknolojik gelişmelerin tüm sanat alanlarını ve hatta dünyayı tümüyle etkilemesi ele alınmaktadır. Bu tez, genel bağlamda teknoloji- sanat birleşiminden doğan yeni medya sanat alanının, toplum kültürü ve diğer sanat alanlarını nasıl etkilediğini açıklamaktadır. Bu etkilerin sanatçıların yapıtlarına nasıl yansıdığı, sanatçıların ve düşünürlerin kuramsal metinleri ışığında değerlendirmektedir. Yeni Medya Sanatının toplumu değişime uğratması, teknoloji-sanat ilişkilerinde yaşanan köklü değişimler ve bunun sanata yansımaları ile ilgili bilgilere kaynak olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
During the history of mankind, technology and art always interact with each other. This interaction is increasing day by day. It is possible to understand the technology's effects in our daily life. At the end of the 20th century, new media and digital communications technology presents new understandings to comprehend the external world. This investigation is an evaluation of individual's understanding of reality with technology and how affecting this on the art's nature. In this sense, this investigation tries to understand the New Media Art with society's digitalization, culture's media perception, influences of technological improvements on art and even on whole world. In this thesis, a combination of general context technology-of-the-art new media art field cultural society and how it affects the other art fields. How to works of the artists of these effects is reflected in the artists and thinkers are considered in the light of the theoretical texts. In this study, the art of community change, technology new media-art is rooted in changes and its relationship to art reflections to be resources to information about the study.